Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Financial Times": recesja w UE może utrzymać się w 2010 roku

0
Podziel się

Istnieje ryzyko, że europejska
gospodarka utrzyma się w stanie recesji jeszcze w 2010 roku, a
perspektywy na przywrócenie wzrostu gospodarczego są "wysoce
niepewne" - wynika z opracowania UE, cytowanego przez wtorkowy
"Financial Times".

bEhsKqfF

Istnieje ryzyko, że europejska gospodarka utrzyma się w stanie recesji jeszcze w 2010 roku, a perspektywy na przywrócenie wzrostu gospodarczego są "wysoce niepewne" - wynika z opracowania UE, cytowanego przez wtorkowy "Financial Times".

Dokument, który ma zostać przyjęty we wtorek na posiedzeniu ministrów finansów UE w Brukseli, rysuje ciemniejszy obraz przyszłości unijnej gospodarki niż prognoza Komisji Europejskiej (KE) ze stycznia br.

W styczniu KE przewidywała bowiem stopniowy wzrost gospodarczy w roku 2010. W obecnym roku PKB w 27 krajach UE miał spaść jeszcze o 1,8 proc., ale w 2010 roku wzrosnąć o 0,5 proc.

bEhsKqfH

Według KE, bezrobocie miało wzrosnąć w krajach UE do 8,7 proc. w 2009 roku (z 7 proc. w 2008 r.), a w 2010 r. sięgnąć 9,5 proc.

W najnowszym unijnym dokumencie nie ma szczegółowych prognoz. Jego autorzy twierdzą jednak, że bezrobocie gwałtownie wzrośnie w tym roku i w kolejnym. Ponadto 16 krajów strefy euro ma zmagać się z trwałymi różnicami w konkurencyjności biznesów między poszczególnymi państwami członkowskimi - głosi dokument.

Perspektywy na rok 2010 są "wysoce niepewne", a "sprzężenia zwrotne" między rzeczywistą gospodarką a rynkami finansowymi "pogarszają sytuację" - napisano.

W dokumencie twierdzi się też, że ministrowie finansów zgadzają się co do tego, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy "wymaga znacznego wzrostu środków przeznaczonych na pomoc krajom szczególnie dotkniętych przez kryzys finansowy". (PAP)

bEhsKqfN

ksaj/ ap/

int.

bEhsKqgi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)