Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Finlandia: Armator statku Arctic Sea nadal uważa go za zaginiony

0
Podziel się:

Fiński armator zaginionego ponad dwa tygodnie temu na północnym
Atlantyku statku handlowego Arctic Sea zdementował doniesienia, według których jednostka ta nadała
w sobotę przed południem krótki sygnał lokalizacyjny.

*Fiński armator zaginionego ponad dwa tygodnie temu na północnym Atlantyku statku handlowego Arctic Sea zdementował doniesienia, według których jednostka ta nadała w sobotę przed południem krótki sygnał lokalizacyjny. *

W rozmowie z agencją dpa dyrektor spółki żeglugowej Solchar Management Wiktor Matwiejew powiedział, iż jego pracownicy przez okrągłą dobę próbują nawiązać łączność z Arctic Sea. Wyraził jednocześnie głębokie zaniepokojenie losem 15-osobowej rosyjskiej załogi frachtowca. "Modlę się o ich życie" - zaznaczył.

Wcześniej rosyjskie agencje prasowe opublikowały powtórzoną za prywatnym internetowym magazynem żeglugowym "Sovfracht Maritime Bulletin" informację, że w sobotę około godziny 10.30 czasu lokalnego Arctic Sea został namierzony w rejonie francuskiego portu La Rochelle, a jego prędkość wynosiła wtedy 10 węzłów.

Noszący banderę maltańską statek był oczekiwany 4 sierpnia w porcie Bidżaja w Algierii, dokąd wiózł ładunek fińskiego drewna. Po raz ostatni kontakt z jego załogą nawiązano 28 lipca w trakcie przechodzenia Cieśniny Kaletańskiej, prowadzącej z Morza Północnego na otwarte wody Atlantyku.

Władze Republiki Zielonego Przylądka podały w piątek wieczorem, że Arctic Sea widziano około 400 mil morskich na północ od tego wyspiarskiego państwa u wybrzeży zachodniej Afryki. Jednak rosyjski ambasador w republice Aleksander Karpuszyn oświadczył później, że faktu takiego nie potwierdzono.

Stały przedstawiciel dyplomatyczny Rosji przy NATO Dmitrij Rogozin określił sytuację wokół statku jako "dramatyczną". Zaznaczył jednocześnie, że ze względów taktycznych nie może podać żadnych szczegółów na ten temat. (PAP)

dmi/ ro/

4576794 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)