Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Finowie wypisują się z Kościoła po kontrowersyjnej wypowiedzi minister

0
Podziel się:

Blisko 1000 Finów wypisało się jednego dnia z rejestru Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Finlandii.

Finowie wypisują się z Kościoła po kontrowersyjnej wypowiedzi minister
(Loozrboy/CC/FLickr)
bEDBQeRh

Blisko 1000 Finów wypisało się jednego dnia z rejestru Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Finlandii. Według telewizji YLE powodem fali odejść jest wypowiedź bliskiej Kościołowi minister spraw wewnętrznych, która skrytykowała liberalną ustawę aborcyjną.

Minister Paeivi Raesaenen, reprezentująca w fińskim rządzie Chrześcijańskich Demokratów, powiedziała w środę podczas Dni Ewangelizacyjnych w miejscowości Kankaanpaae, że w Finlandii _ ustawa o ochronie zwierząt lepiej dba o zwierzęta niż prawo aborcyjne troszczy się o nienarodzone dzieci _. _ - Zwierzęta nie mogą być poddane ubojowi w sposób zadający im cierpienie, za to nie można nawet dyskutować o bolesności aborcji _ - podkreśliła.

Według Raesaenen w trudnych sytuacjach to Biblia powinna mieć pierwszeństwo przed ustawodawstwem. _ - Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi _ - stwierdziła Raesaenen, cytując słowa apostołów.

bEDBQeRj

Polityk zauważyła, że Finlandia i Szwecja są jedynymi na świecie krajami, w których lekarz nie może odmówić wykonania aborcji z powodu własnych przekonań.

Przemówienie minister spraw wewnętrznych, odpowiedzialnej także za relacje państwa z Kościołami, wywołało w Finlandii poruszenie. Napłynęły skargi do rządu oraz prokuratora. W ciągu jednego dnia z Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego, który w tym kraju jest największą wspólnotą religijną, wypisało się 960 osób.

Zaniepokojeni falą odejść kościelni hierarchowie próbują łagodzić sytuację. Biskup Turku Kaarlo Kalliala stwierdził, że _ osobiście nie do końca wyraziłby się w taki sposób, jak minister _. Jednocześnie zauważył, że Raesaenen jako członek Kościoła oraz fiński obywatel ma prawo stawiać etyczne pytania.

Paeivi Raesaenen, która jest lekarzem, żoną doktora teologii oraz matką pięciorga dzieci, słynie z kontrowersyjnych wypowiedzi. W 2010 roku w studiu telewizyjnym oświadczyła, że _ życie w związku homoseksualnym to grzech _. Wywołana tym stwierdzeniem debata spowodowała, że w ciągu roku z Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Finlandii wypisało się rekordowa liczba aż 81 tysięcy osób. Zarazem jednak dyskusja przysporzyła nowych członków Partii Chrześcijańskiej.

bEDBQeRp

Do Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego należy 76,4 proc. Finów (4,1 mln). Aby wystąpić z tej wspólnoty religijnej, w Finlandii od 2003 roku wystarczy wypełnić formularz na stronie internetowej.

Aborcja w Finlandii jest dopuszczalna, jeśli istnieje zagrożenie zdrowia lub życia matki, gdy płód jest ciężko upośledzony lub ciąża powstała w wyniku gwałtu, ale także ze względów społecznych.

Czytaj więcej w Money.pl
Finlandia opuści strefę euro jako pierwsza? Finlandia już teraz nie uczestniczy w wielu akcjach ratowania finansów innych krajów.
Jest umowa w sprawie elektrowni atomowej Ustalono, że umowa o dostarczeniu przez Rosjan reaktora do Hanhikivi 1 ma zostać podpisana do końca 2013 roku. Rosjanom zaproponowano również objęcie 34 proc. udziałów w spółce.
Finowie zarzucają nam zatruwanie Bałtyku W niedzielnym wydaniu dziennika "Helsinkin Sanomat" ukazał się artykuł, zarzucający stronie polskiej emisję do wód Bałtyku 200 ton fosforu
bEDBQeRK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)