Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Firma Veolia ma niszczyć syryjską broń chemiczną

0
Podziel się:

Oficjalny komunikat na ten temat ma być ogłoszony jeszcze dzisiaj.

Firma Veolia ma niszczyć syryjską broń chemiczną
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)

Wielka Brytania zawrze z francuską firmą usług komunalnych Veolia Environment umowę na zniszczenie około 150 ton chemikaliów z syryjskiego programu broni chemicznej - poinformowała agencja Reuters, powołując się na dwa źródła bliskie tej sprawy.

Według nich chemikalia zostaną zneutralizowane w należącym do Veolii zakładzie utylizacyjnym w Ellesmere Port w północno-zachodniej Anglii. Oficjalny komunikat na ten temat ma być ogłoszony jeszcze w czwartek.

_ Pierwsza umowa będzie zawarta z Veolią _ - powiedział jeden z rozmówców Reutera nie ujawniając wartości kontraktu. Dodał, iż oczekuje się, że brytyjski rząd wybierze później spółkę, z którą podpisze inny większy kontrakt.

Wielka Brytania zobowiązała się w grudniu zniszczyć część syryjskich zasobów broni chemicznej w prywatnych zakładach utylizacyjnych oraz eskortować statki państw skandynawskich z toksycznym ładunkiem.

W połowie września USA i Rosja uzgodniły, że przeciwko Syrii nie zostaną podjęte operacje wojskowe w odpowiedzi na zabicie w sierpniu pod Damaszkiem ponad 1000 osób za pomocą sarinu, jeśli władze syryjskie zgodzą się na całkowite zniszczenie swej broni chemicznej. Syria przystała na to zatwierdzone przez Radę Bezpieczeństwa ONZ porozumienie, którego realizację powierzono Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW).

Pierwszy ładunek przeznaczonej do utylizacji broni chemicznej został 7 stycznia wywieziony duńskim statkiem z syryjskiego portu Latakia.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)