Notowania

wojna w iraku
17.02.2011 16:07

Fischer wspomina. Irak podzielił Europę

Były szef MSZ Niemiec twierdzi, że Waszyngton nie miał dowodów na to, że Irak miał broń biologiczną.

Podziel się
Dodaj komentarz
(army.mil)

Przedstawione przez Amerykanów dowody, które miały uzasadniać atak na Irak wiosną 2003 r., od początku budziły poważne wątpliwości ówczesnego rządu Niemiec - pisze były szef niemieckiej dyplomacji Joschka Fischer w swojej najnowszej książce.

Drugą część swoich wspomnień, zatytułowaną _ I'm not convinced. Wojna w Iraku i lata czerwono-zielonej koalicji _ były polityk partii Zielonych zaprezentował w Berlinie. Dotyczy ona m.in. dylematu ówczesnego rządu socjaldemokratycznego kanclerza Gerharda Schroedera, związanych z udziałem w wojnie z terroryzmem po 11 września 2001 r. i atakiem USA na Irak.

Prezentacja książki była okazją do skomentowania artykułu z brytyjskiego dziennika _ Guardian , w którym iracki uciekinier o pseudonimie _ Curvball _ ostatecznie przyznał, że przekazał niemieckiemu wywiadowi BND fałszywe informacje o domniemanej irackiej broni biologicznej. Rewelacje Irakijczyka posłużyły potem Amerykanom za główny pretekst do ataku USA na Irak. - Kierownictwo BND zawsze zastrzegało: Curvball może mieć rację, ale może też kłamie. Nie wiemy _ - powiedział Fischer.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/184/t89784.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wojna;w;iraku;kosztowala;usa;bilion;dolarow,7,0,667655.html) Wojna w Iraku kosztowała USA bilion dolarów

W swojej książce Fischer przypomina, że na początku lutego 2003 r. ówczesny sekretarz stanu USA Colin Powell przedstawił w Radzie Bezpieczeństwa ONZ _ dowody _ na to, że Irak ma broń biologiczną.

Powell wykorzystał wówczas informacje, pochodzące od _ Curvballa _ i dotyczące mobilnych laboratoriów, w których Irak miał produkować broń biologiczną. _ Curvball _ przekazał te informacje niemieckiej Federalnej Służbie Wywiadowczej (BND).

_ Amerykański sekretarz stanu przedstawił twierdzenia Curvballa (...) jako fakty, którymi one w żadnym razie nie były! _ - pisze Fischer. _ - Tym samym stało się jasne, że strona amerykańska nie dysponowała żadnym własnym twardym materiałem, co podważyło wiarygodność całego raportu _ - dodaje.

Według Fischera Amerykanie zwrócili się do Niemiec o możliwość przesłuchania _ Curvballa _. _ - Z jednej strony nie mogliśmy zatajać przed naszym sojusznikiem istotnych informacji o broni masowego rażenia, jaką mógł posiadać Irak. Z drugiej strony nie wolno nam było brać udziału w propagandowym wykorzystaniu kompletnie niepotwierdzonych informacji i w ten sposób udzielać poparcia wojnie _ - pisze były szef niemieckiej dyplomacji. Ostatecznie niemiecki wywiad przekazał Amerykanom rewelacje _ Curvballa _, ale z zastrzeżeniem, że nie są to zweryfikowane informacje.

Jak powiedział minister podczas prezentacji książki, dobrze się stało, że Powell zażądał śledztwa w tej sprawie. - _ Przyjaźnimy, się ale o tamtym okresie nigdy nie rozmawialiśmy _ - przyznał były niemiecki polityk.

Fischer pisze w książce, że ostatecznym dowodem na to, iż kwestia iracka, głęboko podzieliła Europę, był dla niego ogłoszony 30 stycznia 2003 r. otwarty list przywódców ośmiu państw europejskich, w tym Polski, które deklarowały solidarność z USA i, nie wyrażając tego wprost, faktycznie poparły wojnę z Irakiem. Kilka dni później dziesięć kolejnych państw, z Europy Południowej i Wschodniej, ogłosiło podobny list, zwany wileńskim.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/198/t47302.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/obama;wojna;w;iraku;dobiega;konca;kraj;jest;suwerenny,142,0,666510.html) Obama: Wojna w Iraku dobiega końca, kraj jest suwerenny

Jednym z sygnatariuszy _ listu ośmiu _ był ówczesny polski premier Leszek Miller. Jak przyznał Fischer na konferencji prasowej w czwartek, fakt, iż Polska przyłączyła się do listu był zaskoczeniem dla rządu niemieckiego.

_ - Byliśmy zaskoczeni. Ale z drugiej strony nie można było nic zmienić. Było dla nas ważne, by pomimo tych różnic nie stracić z oczu tego, co nas łączyło. Sprawa ta nie wpłynęła na kontynuację polityki rozszerzenia UE. Założyliśmy, że Polska sama wie, co robi. A zatem: Powodzenia! _ - powiedział Fischer. Jak dodał, te różnice zdań _ nie zaszkodziły w poważnym stopniu polsko-niemieckim stosunkom _.

Były polityk krytycznie ocenia obecnych niemieckich polityków - zarówno z chadecko-liberalnej koalicji rządzącej, jak i opozycji. _ Wszystkim partiom brakuje orientacji politycznej. Nie wiedzą, dokąd zmierzają, jakie są ich długookresowe cele polityczne dla Niemiec i Europy _ - powiedział._ - Również kanclerz Angela Merkel nie szuka odpowiedzi na te pytania _- uważa Fischer.

Ostrzegł, że bez większego zaangażowania w politykę europejską UE niebawem będzie przypominać _ średniej wielkości przedsiębiorstwo rodzinne w XXI wieku _.

Jego zdaniem krokiem we właściwym kierunku jest propozycja Merkel i prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego, by wzmocnić zarządzanie gospodarcze w strefie euro, czyli tzw. pakt konkurencyjności. _ - Strefa euro musi wreszcie zacząć działać _ - ocenił.

Fischer był liderem niemieckich Zielonych, szefem MSZ w latach 1998-2005. 1 września 2006 r. złożył mandat poselski i wycofał się z czynnej polityki.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/4/t113668.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/o;ataku;na;irak;przesadzily;klamstwa,61,0,772669.html) O ataku na Irak przesądziły kłamstwa Iracki inżynier oszukał CIA donosząc o tym, że Bagdad produkuje broń biologiczną.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t80962.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/amerykanom;uciekli;wiezniowie;powiazani;z;al-kaida,140,0,672908.html) Amerykanom uciekli więźniowie powiązani z Al-Kaidą Czterech osadzonych zbiegło z więzienia Karch w Bagdadzie.
Tagi: wojna w iraku, irak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz