Notowania

flota
29.03.2011 14:31

Flota nie spłaca długów. Zakręcili kurek

Władze Sewastopola zażądały od stacjonującej tu rosyjskiej Floty Czarnomorskiej zwrotu ponad 20 milionów hrywien zadłużenia wobec miasta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ITAR-TASS)

Władze Sewastopola, na należącym do Ukrainy Krymie, zażądały od stacjonującej tu rosyjskiej Floty Czarnomorskiej zwrotu ponad 20 milionów hrywien zadłużenia wobec miasta.

Zadłużenie o równowartości ok. 7,1 mln złotych mają spłacić należące do floty przedsiębiorstwa, które zajmują się jej obsługą.

Największe zaległości płatnicze mają one wobec funduszu emerytalnego, któremu są winne prawie 12,5 mln hrywien (ok. 4,5 mln zł). Prawie 8 mln hrywien (2,8 mln zł) zadłużenia stanowią zaległe wypłaty wynagrodzeń.

Wiceszefowa sewastopolskiej administracji miejskiej, Iryna Cokur poinformowała, że władze Sewastopola zamierzają zwrócić się w tej sprawie do ministerstwa obrony Rosji.

Na początku marca przedsiębiorstwo wodociągowe w Sewastopolu odłączyło sztab rosyjskiej Floty Czarnomorskiej od dostaw wody. Przyczyną było wówczas zadłużenie, którego Rosjanie nie spłacali od dwóch miesięcy.

Kurek z wodą zakręcono nie tylko dowództwu rosyjskiej floty. Wody nie było też w znajdującym się w centrum Sewastopola Domu Oficera Floty Czarnomorskiej.

Cytowany przez prasę anonimowy przedstawiciel rosyjskiej floty twierdził wtedy, że zadłużenie spowodowane jest _ problemami technicznymi, związanymi ze zmianą sposobu rozliczeń, jednak urzędnicy wodociągów nie chcą wierzyć rosyjskim wojskowym na słowo _.

Rosyjska Flota Czarnomorska pozostała na Krymie po rozpadzie ZSRR. Za czasów poprzedniego prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki władze w Kijowie twierdziły, że Rosjanie będą musieli opuścić półwysep w 2017 roku, kiedy to miały wygasnąć umowy o dzierżawieniu im baz na Ukrainie.

W 2010 roku nowy prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zawarł z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem porozumienie, którym przedłużono termin pobytu Floty Czarnomorskiej na Krymie o 25 lat z możliwością dodatkowej prolongaty tego okresu o kolejne pięć lat, czyli do 2047 roku. W zamian za to Ukraina dostała 30-procentową zniżkę na kupowany od Rosji gaz.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t95554.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/putin;tymoszenko;nie;protestowala;przeciw;naszej;flocie,123,0,614267.html) Putin: Tymoszenko nie protestowała przeciw naszej flocie _ Jedyną kwestią była cena _ - twierdzi rosyjski premier.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/136/t94088.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/ukraina;dostala;tanszy;gaz;za;bazy;rosyjskiej;floty,227,0,612579.html) Ukraina dostała tańszy gaz za bazy rosyjskiej floty Ukraińska opozycja uważa decyzję prezydenta Janukowycza za _ zdradę interesów narodowych _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t94076.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/azarow;koniec;bezsensownych;sporow;z;rosja,206,0,614862.html) Azarow: koniec bezsensownych sporów z Rosją Premier Ukrainy zapowiada większą współpracę z Moskwą.
Tagi: flota, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz