Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Flota z pomocą dla Strefy Gazy opuściła wody cypryjskie

0
Podziel się

#
sześć, a nie pięć statków w konwoju; przybycie spodziewane w poniedziałek ok. godz. 13 czasu
polskiego
#

bEgRfkIB

# sześć, a nie pięć statków w konwoju; przybycie spodziewane w poniedziałek ok. godz. 13 czasu polskiego #

30.05. Nikozja (PAP/AFP,Reuters) - Sześć statków z 10 tys. ton pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy opuściło w niedzielę rano terytorialne wody cypryjskie, ignorując izraelskie ostrzeżenia. Konwój prowadzi turecka jednostka z 600 osobami na pokładzie.

"Jeśli wszystko pójdzie dobrze i nie będzie problemów ani jakichś przerw, powinni dotrzeć do (Strefy) Gazy ok. godz. 14 czasu miejscowego" (godz. 13 czasu polskiego) - powiedziała Mary Hughes-Thompson, rzeczniczka ruchu Free Gaza, który jest jednym z organizatorów tej akcji.

bEgRfkID

Izrael zapowiedział, że uniemożliwi konwojowi dotarcie do rządzonej przez radykalny palestyński Hamas Strefy Gazy, blokowaną przez Tel Awiw od trzech lat, by uniemożliwić dostarczanie tam broni i innych materiałów, które radykałowie mogliby wykorzystać w celach militarnych.

Izraelskie siły zbrojne grożą, że statki zostaną przejęte i odholowane do jednego z portów izraelskich, a aktywiści będą mieli wybór między deportacją a osadzeniem w areszcie, zaś ładunek pomocy będzie skontrolowany i przekazany do Gazy.

Przedstawicielka organizatorów konwoju z ruchu Free Gaza Eliza Ernshire, cytowana przez agencję AFP, podkreśliła, że organizatorzy floty są "zdeterminowani, jak nigdy". Inny z działaczy, Dror Feiler powiedział izraelskiemu radiu, że aktywiści będą stosowali bierny opór.

Organizatorzy morskiego konwoju informują, że ładunek transportowany przez flotę to m.in. domy prefabrykowane i sprzęt medyczny. (PAP)

bEgRfkIJ

az/ awl/ ap/

6333775 6333782 6333778 6333778 6336747 arch.

bEgRfkJe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)