Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Forum Dialogu i Współpracy na rzecz stosunków polsko-litewskich

0
Podziel się:

Stosunki polsko-litewskie nie mogą ograniczać się do kontaktów urzędowych -
uważają przedstawiciele organizacji społecznych, kulturalnych, gospodarczych, intelektualiści i
ludzie mediów, którzy postanowili powołać Forum Dialogu i Współpracy.

Stosunki polsko-litewskie nie mogą ograniczać się do kontaktów urzędowych - uważają przedstawiciele organizacji społecznych, kulturalnych, gospodarczych, intelektualiści i ludzie mediów, którzy postanowili powołać Forum Dialogu i Współpracy.

"Zobowiązujemy się podejmować i wspierać wszelkie działania, służące wzajemnemu zrozumieniu, porozumieniu i współpracy między społeczeństwami i narodami Polski i Litwy. Deklarujemy troskę o zapewnienie opinii publicznej naszych krajów rzetelnej informacji i stałe wzbogacanie wzajemnej o sobie wiedzy" - napisali sygnatariusze deklaracji powołania Forum Dialogu i Współpracy.

Pod deklaracją złożono blisko 100 podpisów. Wśród sygnatariuszy są pisarze, m.in. Jacek Bocheński, Stefan Chwin, Julia Hartwig, Piotr Mitzner, Anna Nasiłowska, Jerzy Pomianowski, Adam Pomorski, Piotr Wojciechowski.

Podpisy złożyli także historycy, m.in. Urszula Augustyniak, Wiesław Caban, Jolanta Choińska-Mika, Jerzy Jedlicki, Robert Kostro, Marek Kunicki-Goldfinger, Wojciech Materski, Krzysztof Mikulski, Andrzej Nowak, Henryk Samsonowicz, Bogdan Szlachta i Robert Traba.

Pod dokumentem widnieją także podpisy: Mirosława Chojeckiego, Roberta Firmhoffera, Grzegorza Gaudena, Agnieszki Holland, Krzysztofa Knittela, Jerzego Kornowicza, Adama Michnika, Zdzisława Najdera, Aleksandra Smolara, Andrzeja Wielowieyskiego, Ludwiki Wujec i o. Macieja Zięby.

"Polskę i Litwę od dawnych wieków wiążą dzieje i kultura. Nie do pomyślenia jest rozerwanie tej wspólnoty, trwalszej niż formacje państwowe. Świadczy o niej dziedzictwo kolejnych epok rozwoju: gotyku, renesansu, baroku, oświecenia, romantyzmu. To nasza tradycja europejska" - napisano w deklaracji.

Zaznaczono w niej, że epoka nowoczesności przyniosła wyzwoleńczą emancypację narodów, a zarazem polityczne różnicowanie wspólnoty. "W minionym stuleciu nie tylko w naszych krajach procesom tym towarzyszyły nieraz trudne do przezwyciężenia dramaty i ludzkie tragedie. U progu nowego tysiąclecia oba nasze niepodległe, wyzwolone z oków totalitaryzmu demokratyczne kraje, oba społeczeństwa i konstytuujące je narody wybrały wspólnotę wolnych i równych, sprzymierzając się w NATO i współstanowiąc Unię Europejską. To nasza współczesność i fundament naszej przyszłości" - podkreślono.

Jednocześnie zwrócono uwagę, że przymierza państwowe nie bronią nikogo przed sąsiedzkimi niesnaskami i dyplomatycznymi utarczkami. "Powracająca, co pewien czas w stosunkach polsko-litewskich niedobra aura budzi nieufność i utrudnia wzajemne zrozumienie. Nie wolno nam ulec retoryce złych wspomnień, fobii i odżywających uprzedzeń - jakiekolwiek pojawiłyby się różnice zdań" - zaapelowano.

W deklaracji przypomniano, że nawet w trudnych czasach nie brakowało ludzi dobrej woli, do których dorobku trzeba się dziś odwołać. Przypomniano postaci: Jerzego Giedroycia, Stanisława Stommy, Czesława Miłosza i Jana Pawła II.

"Stosunki polsko-litewskie nie mogą ograniczać się do kontaktów urzędowych. We wzajemnym porozumieniu muszą budować wspólnotę dobrego sąsiedztwa, wspólnotę demokratycznej kultury i obywatelskiej cywilizacji. Potrzeba nam działań na poziomie społeczeństwa obywatelskiego, organizacji pozarządowych i Kościołów, potrzeba rzetelnej informacji" - zaznaczono w deklaracji.

Zdaniem jej sygnatariuszy, potrzeba wymiany młodzieży, rozwoju turystyki, współpracy artystycznej, kulturalnej, naukowej, oświatowej, potrzeba stałej debaty historycznej i społecznej. Potrzeba wspólnych przedsięwzięć gospodarczych. Potrzeba wiedzy o sobie nawzajem. "W tej intencji niżej podpisani przedstawiciele organizacji społecznych, kulturalnych, gospodarczych, intelektualiści i ludzie mediów postanawiają powołać Forum Dialogu i Współpracy" - napisali.

Rzecznik MSZ Marcin Bosacki chwali pomysł. "Wszelkie inicjatywy zmierzające do tego, by pogłębiać stosunki między społeczeństwami Polski i Litwy oraz wzmacniać przyjaźń między Polską, a Litwą witamy z zadowoleniem" - powiedział PAP.(PAP)

dsr/ stk/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)