Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Forum "Energia i Samorządność" powołano w Gdańsku

0
Podziel się:

Forum Dialogu i Współpracy Województwa Pomorskiego "Energia i Samorządność"
zostało powołane w Gdańsku. Celem Forum jest prowadzenie szerokiej debaty publicznej na temat
rozwoju energetyki w regionie, ze szczególnym uwzględnieniem energetyki jądrowej.

Forum Dialogu i Współpracy Województwa Pomorskiego "Energia i Samorządność" zostało powołane w Gdańsku. Celem Forum jest prowadzenie szerokiej debaty publicznej na temat rozwoju energetyki w regionie, ze szczególnym uwzględnieniem energetyki jądrowej.

Deklarację programową podpisali w poniedziałek w Gdańsku wojewoda pomorski Roman Zaborowski i marszałek województwa Mieczysław Struk.

Sygnatariusze porozumienia podkreślili, że celem działania Forum nie jest promowanie żadnego wybranego rodzaju energii ani przekonywanie do niego społeczeństwa. "Chcemy umożliwić prowadzenie debaty publicznej, w której swoje opinie i obawy będą mogły przedstawić różne grupy i środowiska" - zaznaczyli wojewoda i marszałek.

Jak zauważyli, "zarówno energetyka jądrowa, jak też inne propozycje (np. budowa farm wiatrowych) wywołują liczne kontrowersje".

Mieczysław Struk w swoim wystąpieniu zaznaczył, że do Forum może przystąpić każda instytucja i organizacja, która chce przedstawić swoje stanowisko czy obawy. "Jeżeli ten spór będziemy toczyć na argumenty na sali, a nie tylko na transparentach i na ulicy, to znajdziemy dużo większe zrozumienie wśród społeczeństwa Pomorza" - przekonuje marszałek.

"Uważam, że niezbędne jest zebranie rozproszonych opinii i form aktywności, które są realizowane w różnych instytucjach zajmujących się tematyką energetyki" - dodał. Liczy też, że prowadzona debata "będzie w dużej mierze łagodzić wszelkie napięcia wynikające z podejmowania określonych decyzji lokalizacyjnych".

Wojewoda pomorski przypomniał, że od 2009 r. działają Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Energetycznego i zespół ds. przygotowań województwa pomorskiego do realizacji inwestycji budowy elektrowni jądrowej. "Jesteśmy nastawieni na to, żeby się wzajemnie wspierać w słusznej sprawie; otwarci jesteśmy na wszystkie krytyczne uwagi dotyczące rozwoju energetyki, w szczególności energii jądrowej i lokalizacji elektrowni w woj. pomorskim" - zapewnił wojewoda.

Według Piotra Stankiewicza z Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Forum mogłoby przedstawiać wypracowane stanowiska władzom województwa, aby te - mówił - "mogły podejmować jak najlepsze decyzje dotyczące rozwoju energetyki w regionie". "Chodzi o dotarcie np. do organizacji ekologicznych i turystycznych oraz do wszystkich zainteresowanych tą tematyką, którzy mają jakieś pomysły, problemy i chcieliby uzyskać wyjaśnienia" - dodał.

W ramach Forum mają być teraz prowadzone działania edukacyjne, aby - jak mówił Stankiewicz - "ludzie wiedzieli, co oznacza ewentualna budowa elektrowni jądrowej". Zastrzegł jednak, że celem Forum "nie jest przekonanie mieszkańców Pomorza do elektrowni atomowej, ale prowadzenie debaty m.in. na temat takiej opcji". Dodał, że Forum poprzez formułę grup roboczych i warsztatów ma pracować nad kontrowersyjnymi zagadnieniami.

Do udziału w pracach Forum zaproszeni zostali przedstawiciele władz lokalnych, instytucji naukowych i gospodarczych, organizacji społeczeństwa obywatelskiego i samorządów zawodowych. Mają być organizowane regularne comiesięczne spotkania.

Przygotowany w ubiegłym roku przez Ministerstwo Gospodarki ranking optymalnych lokalizacji elektrowni jądrowej usytuował Żarnowiec w Pomorskiem na pierwszej pozycji.

Pierwszą w Polsce elektrownię jądrową - wraz z partnerami - ma wybudować Polska Grupa Energetyczna. Rząd zakłada, że w 2020 roku zostanie uruchomiona pierwsza elektrownia atomowa w Polsce. Harmonogram daje PGE czas do końca 2013 roku na wybór ostatecznej lokalizacji elektrowni.(PAP)

bls/ je/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)