Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Forum Jednolitego Rynku przyjęło "deklarację krakowską"

0
Podziel się:

Przyjęciem "Deklaracji Krakowskiej o Jednolitym Rynku" zakończyło się we
wtorek Forum Jednolitego Rynku w Krakowie. Dokument prezentuje najpoważniejsze ograniczenia
funkcjonowania wewnętrznego rynku Unii Europejskiej oraz proponuje sposoby ich przezwyciężenia.

Przyjęciem "Deklaracji Krakowskiej o Jednolitym Rynku" zakończyło się we wtorek Forum Jednolitego Rynku w Krakowie. Dokument prezentuje najpoważniejsze ograniczenia funkcjonowania wewnętrznego rynku Unii Europejskiej oraz proponuje sposoby ich przezwyciężenia.

Podsekretarz stanu w ministerstwie gospodarki Marcin Korolec podkreślił podczas Forum, że unijny rynek wewnętrzny jest jednym z podstawowych priorytetów polskiej prezydencji w Radzie UE, bez niego unijne PKB i liczba miejsc pracy byłaby z roku na rok mniejsza.

"Wartością tego spotkania było też to, że nie mówiliśmy tylko o osiągnięciach, ale było też szereg refleksji, jak możemy likwidować bariery i ograniczenia" - zaznaczył wiceminister.

Zadeklarował, że "deklaracja krakowska" zostanie przekazana premierowi Donaldowi Tuskowi, jako szefowi rządu państwa sprawującego prezydencję. Wyraził nadzieję, iż dokument będzie dyskutowany podczas najbliższego spotkania szefów rządów państw UE oraz ministrów odpowiedzialnych za rynek i konkurencyjność.

"Ważne, żeby ten potencjał przekazać dalej, będziemy o tym rozmawiać z kolejnymi prezydencjami: duńską i cypryjską(...). Mam nadzieję, że tym entuzjazmem w stosunku do potencjału jednolitego rynku będziemy mogli zarazić kolejne prezydencje. Polska prezydencja niesie flagę jednolitego rynku bardzo wysoko, to jeden z jej priorytetów" - podkreślił Korolec.

Zaproponował, aby zastanowić się nad stworzeniem funkcjonującego w internecie Forum Jednolitego Rynku, które mogłoby być pomostem pomiędzy kolejnymi, podobnymi do zakończonego w Krakowie, spotkaniami w przyszłości.

"Deklaracja krakowska" jest efektem prac kilku grup roboczych, obradujących podczas Forum Jednolitego Rynku. Jako najważniejsze potrzeby wymienia wprowadzenie m.in. Europejskiej Karty Zawodowej i narzędzi uznawania kwalifikacji zawodowych we wszystkich państwach unijnych oraz ułatwień w prowadzeniu działalności gospodarczej, w tym przekształcenia funkcjonujących w większości państw członkowskich unijnych punktów informacji gospodarczej w pełne centra wspierania przedsiębiorczości.

Za jedną z dróg prowadzących do wyjścia z kryzysu gospodarczego uznano rozwój handlu elektronicznego, pod warunkiem rozwiązania związanych z nim problemów, takich jak m.in. ponadgraniczne płatności za dostawy, ochrona gwarancyjna, bariera językowa.

Ważnym elementem rynku wewnętrznego jest - zdaniem delegatów - transgraniczne delegowanie pracowników wraz z przysługującą im ochroną socjalną. Zwrócono też uwagę na konieczność poprawy ustawodawstwa unijnego dotyczącego zamówień publicznych, aby miał do nich dostęp unijny sektor małych i średnich przedsiębiorstw, a publiczne środki były jak najefektywniej wydawane.

Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę na potrzebę zmniejszenia dystansu pomiędzy obywatelami a jednolitym rynkiem. "Obywatele często nie czują się podmiotowo traktowani przez wspólny rynek, dlatego nie biorą za niego odpowiedzialności. Potrzebna jest edukacja i informacja" - przekonywała organizatorka krakowskiego forum, europoseł Róża Thun.

"Zaufanie na wspólnym rynku będziemy mieć wtedy, kiedy będziemy harmonizować prawo, kiedy nie będziemy mieć 27 praw, ale jedno prawo europejskie. Więc harmonizujmy je" - zaapelowała Thun.

Krakowskie Forum Jednolitego Rynku zgromadziło ok. 1,2 tys. osób - polityków, przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw z Unii Europejskiej, zrzeszeń pracodawców i związków zawodowych oraz organizacji konsumenckich. (PAP)

rgr/ mki/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)