Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Forum Kultury bez Barier o pomocy niepełnosprawnym w odbiorze sztuki

0
Podziel się:

O metodach, które pomagają osobom niewidomym i niesłyszącym w kontakcie ze
sztuką dyskutowano w poniedziałek podczas Forum Kultury bez Barier. Chodzi np. o audiodeskrypcję -
opis treści wizualnych za pomocą dźwięku.

O metodach, które pomagają osobom niewidomym i niesłyszącym w kontakcie ze sztuką dyskutowano w poniedziałek podczas Forum Kultury bez Barier. Chodzi np. o audiodeskrypcję - opis treści wizualnych za pomocą dźwięku.

Dwudniowe forum zorganizowała Fundacja Kultury bez Barier. Biorą w nim udział nie tylko twórcy, ale też niewidomi, którzy korzystają z audiodeskrypcji oraz niesłyszący - dla nich przygotowywane są napisy z wyjaśnieniem, jakie dźwięki pojawiają się np. w filmie.

Wiceprezes Fundacji Kultury bez Barier Anna Żórawska wyjaśniła, że forum ma być dyskusją o tym jak zachęcać organizatorów i producentów do tego, aby wydarzenia kulturalne były dostosowywane do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu. Dodała, że istnieje wiele sposobów tworzenia tego typu pomocy, a celem forum jest wymiana doświadczeń i rozmowa o optymalnych zasadach ich wykorzystania.

W ocenie niewidomego dziennikarza z fundacji "Kultury bez Barier" Roberta Więckowskiego, choć audiodeskrypcja w Polsce cały czas "raczkuje", jest coraz więcej wydarzeń kulturalnych dostępnych dla niewidomych. "Audiodeskrypcja przestaje dziwić, przestaje być tajemnicą dla ludzi widzących spoza naszego środowiska" - dodał.

Jak mówił, osoby niepełnosprawne, które do tej pory nie chodziły do kina czy teatru lub musiały korzystać z pomocy znajomych, którzy opisywali im na bieżąco co widzą na ekranie, dzięki audiodeskrypcji mogą samodzielnie tam iść. "Czasami także osoby widzące słuchają takiej audiodeskrypcji, bo staje się ona dla nich przewodnikiem po świecie kultury" - powiedział Więckowski.

Według niego problemem jest to, że niektórzy autorzy nie zgadzają się na zrobienie audiodeskrypcji do ich dzieł, a producenci obawiają się kosztów. Tymczasem - jak podkreślił - koszt przygotowania audiodeskrypcji do filmu to ok. 3 tys. zł. "Przy całym budżecie filmu średnio na poziomie ok. 3-5 mln zł, to kropla w morzu wydatków" - ocenił.

Więckowski przypomniał, w 2012 r. weszły w życie przepisy, zgodnie z którymi nadawcy telewizyjni muszą udostępniać osobom niesłyszącym i niewidomym 10 proc. wszystkich nadawanych przez siebie programów.

Przedstawiciele środowisk twórców oraz odbiorców audiodeskrypcji i napisów podczas forum zajmą się zagadnieniami związanymi m.in. z jakością audiodeskrypcji oraz napisów, współpracą między twórcami, tworzeniem standardów, obiektywizmem, emocjami i granicami dopowiedzenia.

Fundacja Kultury bez Barier działa od kilku tygodni; jest powiązana z Fundacją Dzieciom "Zdążyć z Pomocą" i realizowanym od 2008 r. projektem "Poza ciszą i ciemnością". Przez ten czas przygotowano audiodeskrypcję dla 30 spektakli teatralnych, audiodeskrypcję i napisy dla niesłyszących do 24 filmów, w pokazach których wzięło udział ponad 3 tys. osób. Opracowano także audiodeskrypcję oraz napisy dla 5 filmów wydanych na DVD, a ponadto stworzone zostały adaptacje w Muzeum Powstania Warszawskiego, w Zamku Królewskim i Muzeum Narodowym.(PAP)

bpi/ bos/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)