Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Forum Polska-Mongolia - o współpracy w przemyśle wydobywczym

0
Podziel się:

O ogromnych zasobach węgla, miedzi i innych surowców w Mongolii rozmawiali
w Warszawie uczestnicy poniedziałkowego forum Polska-Mongolia. Polacy podkreślali, że nasz kraj
posiada wiedzę i technologie górnicze, które można wykorzystać w Mongolii.

O ogromnych zasobach węgla, miedzi i innych surowców w Mongolii rozmawiali w Warszawie uczestnicy poniedziałkowego forum Polska-Mongolia. Polacy podkreślali, że nasz kraj posiada wiedzę i technologie górnicze, które można wykorzystać w Mongolii.

Wiceminister gospodarki Andrzej Dycha powiedział, że Polska zazdrości Mongolii wysokiego - bo prawie 18-proc. w 2011 r. - tempa wzrostu gospodarczego. Zwrócił jednak uwagę, że obroty handlowe pomiędzy obydwoma krajami nie są imponujące. "Eksport z Polski do Mongolii w 2011 r. wyniósł nieco ponad 36 mln euro, natomiast import 700 tys. euro" - podkreślił. Jego zdaniem azjatycki kraj cieszy się jednak rosnącym zainteresowaniem polskich firm pomimo tego, że Polska jest ostatnio mniej obecna w Mongolii. Wyjaśnił, że chodzi o zamknięcie polskiej ambasady w Ułan Bator w 2009 roku. "Dzisiaj na konferencji prasowej z ust prezydenta Bronisława Komorowskiego padła taka deklaracja, że polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych jeszcze raz rozważy zasadność tej decyzji" - powiedział Dycha.

O sytuacji ekonomicznej Mongolii mówił wiceminister tego kraju S. Purev. Wskazał na inwestycje energetyczne i infrastrukturalne oraz rosnące PKB per capita. "W dzisiejszym spotkaniu uczestniczy 170 przedstawicieli polskich firm różnych sektorów. To szansa dla pogłębienia współpracy naszych krajów" - powiedział.

Ch. Tumenbayar z mongolskiego Ministerstwa Górnictwa zaprezentował zasoby geologiczne swojego kraju. Wskazał na ogromne złoża złota na pustyni Gobi oraz znajdujące się prawie po powierzchnią całego terytorium złoża miedzi i węgla. Wskazał też, że na ternie Mongolii można znaleźć mangan, tytan, chrom, żelazo, cynk, nikiel, kobalt, ołów i fosforyty. "Na wydobycie czekają złoża srebra na południu kraju, uranu w okolicach Mardai, fosforytów w Burenkhan oraz złota i miedzi w Oyu Tolgoi" - podkreślił.

Dyrektor departamentu górnictwa w resorcie gospodarki Maciej Kaliski przypomniał, że według prognoz Międzynarodowej Agencji Energetycznej globalny popyt na węgiel w najbliższych latach będzie się zwiększał rocznie o 2,6 proc., przynajmniej do 2017 r. "Wykorzystanie węgla zwiększy się we wszystkich państwach oprócz USA, gdzie wydobycie gazu ze złóż niekonwencjonalnych ograniczy popyt na węgiel" - powiedział. Dlatego - jak mówił - olbrzymie zasoby węgla są ogromną szansą dla rozwoju Mongolii. "Polska jest liderem światowym, jeśli chodzi o technologie wydobywcze. (...) Możliwości współpracy są ogromne. (...) Jesteśmy gotowi dostarczać maszyny, urządzenia, budować kopalnie, serwisować i kształcić" - zaznaczył Kaliski.

Choć mongolski przemysł wydobywczy przyciąga najwięcej inwestycji zagranicznych, których wartość szacowana jest na 22 mld dol., to nie ma tam na razie polskich firm wydobywczych. Trudność w rozwoju biznesowych relacji między Polską a Mongolią może stanowić brak polskiej ambasady w tym kraju.

Mongolia nie ma dostępu do morza; znajduje się między Rosją i Chinami, które są najważniejszym partnerem handlowym tego kraju. Według szacunków z listopada 2012 r., eksport do Państwa Środka stanowi ponad 90 proc. całkowitej wartości eksportu (głównie jest to węgiel i miedź). Znaczącym partnerem jest także Rosja, której udział w imporcie do tego kraju stanowi 27 proc. Ułan Bator kontaktami handlowymi połączony jest także z USA, Koreą Południową, Japonią, Australią i Kanadą.

Mongolia posiada znaczne złoża miedzi, węgla i złota. W kraju są też pokłady 80 różnych pierwiastków nadających się do przemysłowego wydobycia, w tym również pierwiastków ziem rzadkich. Według danych ministerstwa górnictwa, sektor wydobywczy wytwarza 22 proc. PKB (13,3 mld dol. w 2012 roku). Surowce mineralne stanowią 89 proc. całkowitej wartości eksportu i przynoszą 70 proc. przychodów skarbu państwa z tytułu podatków.

W poniedziałek z oficjalną wizytą w Polsce przebywa prezydent Mongolii Cachiagijn Elbegdordż. Razem z prezydentem Bronisławem Komorowskim wziął udział w forum gospodarczym. Wizyta Elbegdordża jest poświęcona przede wszystkim polsko-mongolskiej współpracy gospodarczej. Dlatego oficjalnej delegacji towarzyszy grupa 60 biznesmenów, którzy spotkali się z polskimi przedsiębiorcami. (PAP)

luo/ je/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)