Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Forum Rynku Zdrowia: pomysły nt. przyszłości ubezpieczeń zdrowotnych

0
Podziel się:

Wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń, stworzenie konkurencji dla NFZ,
współpłacenie pacjentów za świadczenia - m.in. takie propozycje przedstawiano w środę na VIII Forum
Rynku Zdrowia podczas sesji nt. przyszłości ubezpieczeń zdrowotnych.

Wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń, stworzenie konkurencji dla NFZ, współpłacenie pacjentów za świadczenia - m.in. takie propozycje przedstawiano w środę na VIII Forum Rynku Zdrowia podczas sesji nt. przyszłości ubezpieczeń zdrowotnych.

Według prezes NFZ Agnieszki Pachciarz "trzeba skupić się najpierw na uporządkowaniu systemu, który posiadamy", a dopiero później zastanawiać się nad zaletami różnych propozycji np. ewentualnego wprowadzenia konkurencji dla płatnika, jakim obecnie jest NFZ.

Jak przekonywała, potrzebna jest większa świadomość obywateli o kosztach świadczeń w stosunku do wysokości składek zdrowotnych. Poinformowała, że fundusz zaczyna wdrażać takie rozwiązanie, aby pacjenci poprzez konta internetowe mogli sprawdzić swoją historię leczenia w zestawieniu z kosztami oraz w porównaniu do opłacanej składki zdrowotnej.

Jako podstawową wadę obecnego systemu, która wymaga szybkiego uregulowania, Pachciarz wskazała brak koordynacji rynku świadczeń, np. za dużą liczbę świadczeniodawców przystępujących do konkursu o kontrakt z NFZ, mimo ograniczonego zapotrzebowania na dane świadczenie. "Idealnie byłoby, gdyby istniał podmiot określający np. potrzeby epidemiologiczne, który np. określałby, ile podmiotów może ubiegać się o kontrakt z NFZ" - stwierdziła.

Podkreśliła, że w przypadku zapowiadanej likwidacji centrali NFZ nad oddziałami NFZ "musi istnieć instytucja nadzoru i regulacji".

Były minister zdrowia Marek Balicki zwrócił uwagę, że nadal problemem jest wysokość finansowania systemu ze środków publicznych. Według niego wpływy do systemu ze składki zdrowotnej są coraz mniejsze ze względu na zahamowany realny wzrost wynagrodzeń i wyższy poziom bezrobocia, przy jednocześnie rosnących potrzebach zdrowotnych wynikających ze starzenia się społeczeństwa.

"Jeżeli pieniędzy jest wciąż za mało, a kryzys narasta, to trzeba zastanowić się nad bardziej precyzyjnym określeniem priorytetów" - stwierdził.

Według niego należy też poważnie rozważyć wprowadzenie współpłacenia.

Balicki pozytywnie odniósł się do pomysłu uregulowania rynku świadczeniodawców. "Trzeba zastanowić się nad licencjonowaniem placówek, czyli określaniem, kto może ubiegać się o środki publiczne" - mówił. Dodał, że takie licencje powinny być wydawane na co najmniej 10 lat, aby placówki mogły lepiej planować inwestycje.

Jak ocenił, obecnie system ochrony zdrowia nie jest gotowy na wprowadzenie dodatkowych, prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych. Jednocześnie stwierdził, że "obywatele powinni mieć prawo wyboru instytucji, w której chcą się ubezpieczyć, państwowej czy prywatnej". "Składkę zdrowotną płaciliby wszyscy, ale wybieraliby u kogo" - dodał.

Adwokat i partner w kancelarii CMS Cameron McKenna Małgorzata Surdek podkreśliła, że obecnie nie wykorzystujemy pełnego potencjału szpitali ze względu na limity świadczeń. Według niej wprowadzenie prywatnych ubezpieczeń pozwoliłoby na pełniejsze wykorzystanie tych placówek. "Tylko poprzez konkurencyjność można zwiększyć jakość świadczeń zdrowotnych" - przekonywała.

Ekspert Polskiej Izby Ubezpieczeń Dorota Fal mówiła z kolei, że rynek ubezpieczeń zdrowotnych to rynek produktów niskomarżowych, więc ma sens jedynie wtedy, gdy jest powszechny. Podkreśliła, że obecna organizacja systemu ochrony zdrowia nie gwarantuje równości dostępu do świadczeń. Przekonując do wprowadzenia systemu dodatkowych ubezpieczeń, zwróciła uwagę, że osoby, które wykupią dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne, tym samym dobrowolnie odciążają płatnika publicznego, ponieważ zwalniają miejsca w kolejce do świadczeń.(PAP)

bpi/ abr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)