Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fotokonkurs "Śląskie widoki Knippla i Riedena dzisiaj"

0
Podziel się:

Jak bardzo zmienił się przemysłowy krajobraz Śląska w ciągu ostatnich 150
lat? Na to pytanie powinien dać odpowiedź konkurs na fotografię, organizowany przez Muzeum w
Gliwicach. Do 16 sierpnia można tam nadsyłać prace ukazujące miejsce bądź obiekt uwieczniony przez
Ernsta Knippla oraz Carla Riedena na grafikach wykonanych w połowie XIX wieku.

Jak bardzo zmienił się przemysłowy krajobraz Śląska w ciągu ostatnich 150 lat? Na to pytanie powinien dać odpowiedź konkurs na fotografię, organizowany przez Muzeum w Gliwicach. Do 16 sierpnia można tam nadsyłać prace ukazujące miejsce bądź obiekt uwieczniony przez Ernsta Knippla oraz Carla Riedena na grafikach wykonanych w połowie XIX wieku.

W gliwickiej Willi Caro w czasie wakacji jest prezentowana wystawa "Śląskie veduty w rysunku i grafice E.W. Knippla i C.J. Riedena". Można zobaczyć 34 prace, grafiki i rysunki, na których znalazły się panoramy miejskie i widoki zakładów przemysłowych, między innymi Gliwic, Katowic, Chorzowa, Siemianowic, Mysłowic i Rybnika. Wystawę można oglądać do 16 sierpnia.

Jak poinformowała PAP Alicja Jarosz z Muzeum w Gliwicach, autor najlepszej fotografii prezentującej współczesny widok miejsca bądź obiektu z XIX-wiecznych prac dostanie cenną nagrodę - kopię jednej z grafik oficyny "Rieden & Knippel".

Konkurs jest otwarty dla wszystkich. Jego wyniki zostaną ogłoszone 20 sierpnia, w pierwszej kolejności na stronie internetowej gliwickiego muzeum. Na tej samej witrynie zostanie pokazanych 30 najlepszych prac konkursowych.

Ernst Wilhelm Knippel (1811-1900) r. był malarzem i rysownikiem. Uważany jest za największego śląskiego litografa XIX stulecia. Był uczniem i współpracownikiem Friedricha Augusta Tittela. W Kowarach razem z Carlem Riedenem założył zakład i wydawnictwo litograficzne, które po jego śmierci Rieden prowadził samodzielnie. Początkowo Knippel wykonywał portrety i pejzaże na zamówienie bogatych przedsiębiorców. W połowie XIX wieku zainteresował się krajobrazem przemysłowym.

W oficynie "Rieden & Knippel" stosowano tradycyjną litografię. Gliwickie Muzeum ma w swojej kolekcji niezwykle bogatą kolekcję powstałych tam prac. Składają się na nią szkice rysunkowe oraz czarno-białe i kolorowe litografie. Jest to unikatowy zbiór ikonografii czasów narodzin przemysłu. (PAP)

kon/ tot/ jbr/

śląskie
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)