Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fotyga: Joanina stałym, podtrzymywanym postulatem Polski

0
Podziel się:

Minister spraw zagranicznych Anna Fotyga
oświadczyła w środę, że Polska podtrzymuje jako "stały" postulat
zapisania w Traktacie Reformującym UE tzw. kompromisu z Joaniny.

Minister spraw zagranicznych Anna Fotyga oświadczyła w środę, że Polska podtrzymuje jako "stały" postulat zapisania w Traktacie Reformującym UE tzw. kompromisu z Joaniny.

Portugalia przewodząca w tym półroczu UE poinformowała we wtorek, że jest już gotowy projekt Traktatu Reformującego Unii, który został opracowany przez ekspertów-prawników państw członkowskich. Uwzględniono w nim stanowisko Polski, która zdecydowała się na przyłączenie do brytyjskiego opt-outu z Karty Praw Podstawowych.

Natomiast nie zgodzono się na główny polski postulat - zapisanie w projekcie Traktatu tzw. kompromisu z Joaniny - czyli mechanizmu opóźniającego przyjmowanie decyzji w UE. "Polski postulat jeżeli chodzi o Joaninę jest podtrzymywany, jest postulatem stałym. Chodzi nam o to, żeby te postanowienia, które są postanowieniami trwałymi, czyli to, co dotyczy wzmocnionej Joaniny po 2017 roku mogło być w sposób logiczny zapisane w wiążących postanowieniach traktatowych" - powiedziała Fotyga.

Jak dodała, postanowienia przejściowe, czyli obecna forma Joaniny, powinny zostać zapisane w protokole 10., który odnosi się właśnie do postanowień przejściowych.

Szefowa MSZ podkreśliła, że prezydent Lech Kaczyński rozmawiał o Joaninie z premierem Portugalii Jose Socratesem - zarówno w Warszawie jak i podczas debaty w ONZ w czasie pobytu w Stanach Zjednoczonych. "Jesteśmy zadowoleni z efektów takich konsultacji" - dodała.

Fotyga zaznaczyła, że w poniedziałek Lech Kaczyński będzie rozmawiał z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym, dojdzie również do konsultacji z prezydentem Litwy Valdasem Adamkusem i kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

"Jestem przekonana, że sprawy traktatowe będą bardzo ważnym blokiem rozmów z panią kanclerz, aczkolwiek trzeba powiedzieć, że to nie są już konsultacje z urzędującą prezydencją więc program tych rozmów będzie, mam nadzieję, nieco inny - nie będzie wyznaczony kalendarzem działań prezydencji, ale będzie również dotyczył ważnych spraw dwustronnych" - powiedziała minister.

Jak ustaliła PAP, przeciw włączeniu zapisów o tzw. Joaninie do treści samego traktatu lub protokołu, był przede wszystkim bardzo wpływowy główny prawnik Rady UE Jean-Claude Piris.

Prawnicy-eksperci chcą, by mechanizm pozostał w deklaracji dołączonej do Traktatu. Oznaczałoby to, że w przyszłości łatwiejsze byłoby wprowadzenie do niego zmian lub nawet zupełna rezygnacja z tego "hamulca bezpieczeństwa".

W przypadku, gdyby mechanizm został zapisany w traktacie bądź w protokole, do jego zmiany potrzebne byłoby uruchomienie skomplikowanej procedury zmiany traktatu.

Zgodnie z planem portugalskiego przewodnictwa Unii, ostateczne porozumienie w sprawie Traktatu Reformującego UE ma zostać zawarte na październikowym szczycie w Lizbonie. Potem miałoby nastąpić tłumaczenie dokumentu na wszystkie języki UE i wreszcie uroczyste podpisanie, prawdopodobnie na początku grudnia, także w Lizbonie. (PAP)

laz/ mok/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)