Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Sylwia Wysocka
|

Franciszek osobiście zadecyduje o dacie kanonizacji Jana Pawła II

0
Podziel się:

Dzisiaj komisja kardynałów i biskupów z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zaaprobowała w głosowaniu cud wybrany do kanonizacji polskiego papieża.

bETGlIlh

Papież Franciszek osobiście zadecyduje o dacie kanonizacji Jana Pawła II - dowiedziała się PAP ze źródeł watykańskich. Twierdzą one, że najbardziej prawdopodobną datą jest niedziela 8 grudnia, uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Dzisiaj komisja kardynałów i biskupów z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zaaprobowała w głosowaniu cud wybrany do kanonizacji polskiego papieża - podała włoska agencja prasowa ANSA. Pojawiła się też hipoteza, że Jan Paweł II może zostać kanonizowany razem z papieżem Janem XXIII.

Komisja kardynałów i biskupów z watykańskiej kongregacji, jako trzecie gremium po lekarzach i teologach, przyjęła w głosowaniu dokumentację dotyczącą uzdrowienia niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia. Nieoficjalnie wiadomo, że chodzi o kobietę z Kostaryki, która została uzdrowiona z ciężkiego uszkodzenia mózgu.

bETGlIlj

Po głosowaniu w komisji kardynałów i biskupów prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Amato uda się w najbliższych dniach na audiencję do papieża Franciszka, by zreferować mu przebieg prac procesu kanonizacyjnego. Ostateczna decyzja o uznaniu cudu i zgodzie na kanonizację należy do papieża. To on również ma osobiście wyznaczyć jej datę. Być może zostanie ona ogłoszona wkrótce.

Watykanista dziennika _ La Stampa _ i portalu Vatican Insider Andrea Tornielli poinformował o zupełnie nieoczekiwanym zwrocie w sprawie kanonizacji Jana Pawła II. Według jego źródeł papież Polak zostanie wyniesiony na ołtarze razem z Janem XXIII, który zmarł 50 lat temu. Został on beatyfikowany przez Jana Pawła II w 2000 roku. Tornielli twierdzi, że kardynałowie i biskupi z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych otrzymali także pełną dokumentację cudu, przypisywanego wstawiennictwu Dobrego Papieża, który zwołał w 1962 roku Sobór Watykański II. W 50. rocznicę tego historycznego wydarzenia Benedykt XVI zainaugurował Rok Wiary, który zakończy się 24 listopada.

Z kolei watykanistka dziennika _ Il Messaggero _ Franca Giansoldati podała, że najbardziej prawdopodobnym terminem kanonizacji Jana Pawła II jest niedziela 8 grudnia, uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. We Włoszech jest to wielkie święto. Ten termin stanowiłby nawiązanie do specjalnej czci, jaką polski papież otaczał Matkę Bożą. Wyrazem tej czci było jego motto Totus Tuus.

Wcześniej rozważano termin październikowy, lecz został on zapewne wykluczony; jak się przypuszcza z powodów organizacyjnych. Uznano, że jest za mało czasu na przygotowanie tak wielkiego wydarzenia w życiu Kościoła, ale także Rzymu.

bETGlIlp

Z nieoficjalnych informacji, jakie PAP otrzymała ze źródeł kościelnych, wynika, że datę 8 grudnia zaproponowali sami kardynałowie. Informacji o uznaniu cudu nie podały media watykańskie, gdyż cała procedura procesu kanonizacyjnego objęta jest tajemnicą.

Czytaj więcej w Money.pl
Padła data kanonizacji Jana Pawła II Kardynałowie uznali dziś w Rzymie cud, przypisywany wstawiennictwu błogosławionego papieża.
Papież świętym? Brakuje już tylko... Nie wiadomo, kiedy zbierze się komisja kardynałów i biskupów z Kongregacji, którzy muszą zaaprobować dokumentację na temat niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia przypadku wyzdrowienia.
Sprawdź, czego papież życzył dziś Polakom Papież Franciszek pamiętał o przypadającej dziś 2. rocznicy beatyfikacji Jan Pawła II. Mówił o tym w czasie audiencji generalnej do obecnych na niej Polaków.
bETGlIlK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)