Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Franciszkanie świętują 800-lecie zatwierdzenia reguły zakonnej

0
Podziel się:

Od zbiórki pieniędzy i żywności dla ubogich bracia franciszkanie - rozpoczną
w środę w Krakowie ogólnopolskie obchody 800-lecia zatwierdzenie reguły zakonnej.

*Od zbiórki pieniędzy i żywności dla ubogich bracia franciszkanie - rozpoczną w środę w Krakowie ogólnopolskie obchody 800-lecia zatwierdzenie reguły zakonnej. *

Kwesta będzie prowadzona przed Galerią Krakowską i Centrum Handlowym M1. Zebrane pieniądze i żywność zostaną przekazane albertynom (jednemu ze zgromadzeń powstałych na tzw. trzeciej regule św. Franciszka), którzy opiekują się ubogimi.

Światowe obchody 800-lecia zorganizowano w kwietniu w Asyżu i Rzymie. Na obchody do Krakowa przyjedzie ok. 600 franciszkanów z całej Polski oraz goście z zagranicy m.in. kaznodzieja Domu Papieskiego kapucyn brat Raniero Cantalamessa.

800 lat temu - w 1209 r. św. Franciszek z Asyżu otrzymał od papieża Innocentego III ustne zatwierdzenie reguły zakonnej, czyli zbioru zasad życia dla siebie i współbraci. Z założonego wówczas zakonu wywodzą się: Bracia Mniejsi, zwani bernardynami, Bracia Mniejsi Konwentualni(franciszkanie czarni, konwentualni) i Bracia Mniejsi Kapucyni.

"Chcemy przeżyć ten jubileusz w jedności i dlatego wszystkie trzy gałęzie zakonu organizują go wspólnie" - podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik prasowy kapucynów br. Paweł Teperski. W czwartek w Wieliczce bracia spotkają się na Kapitule Namiotów. To nawiązanie do tradycji z czasów Franciszka z Asyżu, który raz w roku zapraszał współbraci prowadzących ewangelizację w Europie, by opowiedzieli o swojej misji. Kilka tysięcy braci spało wówczas pod namiotami.

W Wieliczce franciszkanie będą mówić o swoich doświadczeniach pracy w parafiach, sanktuariach, w Ziemi Świętej, na misjach oraz pracy na rzecz ubogich, dzieci ulicy, ludzi uzależnionych, ekologii. Zakonnicy podkreślają, że jubileusz 800-lecia to nie tylko świętowanie.

"Liczymy, że jubileusz pomoże nam samym w odnowie, w określeniu wyzwań, jakie są przed nami, w przypomnieniu tego, co było istotne dla św. Franciszka, tak byśmy według jego reguły żyli coraz lepiej" - powiedział PAP rzecznik prasowy Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych o. Jan Maria Szewek.

"Podczas jubileuszu chcemy przypomnieć, że franciszkanie to jeden z najliczniejszych zakonów na świecie, który ma bardzo szerokie pole działalności. My - tak jak św. Franciszek, który nie robił podziałów - wychodzimy do każdego, niezależnie od statusu materialnego czy światopoglądu. Chcemy rozmawiać z ludźmi, bo dialog i szacunek dla każdego pozwala wiele osiągnąć, czego dowodem jest obecność franciszkanów w Ziemi Świętej i opieka nad Grobem Bożym. Nie wychodząc do ludzi, to jakbyśmy oddawali ich w ręce sekt i innych ruchów religijnych, które nie zawsze na pierwszym miejscu stawiają dobro człowieka" - mówił rzecznik prasowy bernardynów o. Juwenalis Andrzejczak.

Historii zakonu franciszkanów oraz jego roli w Kościele i w życiu społecznym poświęcona będzie sesja naukowa zorganizowana w piątek w auli AGH.

Atrakcją jubileuszu będzie mecz (1 października wieczorem) między reprezentacją franciszkanów i krakowskimi oldboyami z drużyn Cracovii, Wisły i Hutnika. Na stadionie KS Nadwiślan zakonnicy zmierzą się z piłkarskimi sławami m.in. z Arturem Sarnatem, Kazimierzem Moskalem, Markiem Koźmińskim, Mirosławem Szymkowiakiem, Jerzym Kowalikiem i Kazimierzem Węgrzynem.

Z okazji jubileuszu oo. kapucyni wydali "Franciszkański Kraków", czyli przewodnik po 10 klasztorach franciszkańskich w Małopolsce. W sobotę w towarzystwie braci będzie można zwiedzić cztery krakowskie klasztory: przy ul. Franciszkańskiej, Loretańskiej, Bernardyńskiej i Reformackiej.

Franciszek z Asyżu zmarł 3 października 1226 r. W klasztorach franciszkańskich na pamiątkę tego dnia odprawiane są specjalne nabożeństwa. W sobotni wieczór na Rynku Głównym wykonany zostanie spektakl muzyczny - oratorium "Transitus", opowiadające o życiu i śmierci św. Franciszka, z tekstami i muzyką Beaty i Joachima Menclów. Wystąpią m.in. Natalia Niemen, Jorgos Skolias, dziecięcy zespół "Promyczki" i krakowska schola franciszkańska.

Obchody 800-lecia reguły franciszkańskiej zakończy msza św. odprawiona w niedzielę przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Po południu na Rynku wszystkie gałęzie zakonu będą prezentować swoją działalność misyjną.

W Polsce jest dziesięć prowincji franciszkańskich, które liczą ok. 3 tys. braci. Zakonnicy pracują na misjach, a w kraju prowadzą domy pomocy społecznej, hospicja, ośrodki rehabilitacji dla dzieci i młodzieży oraz ośrodek leczenia uzależnień.(PAP)

wos/ bno/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)