Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Francja: 50 krajów i organizacji potępiło sprzedaż broni do Syrii

0
Podziel się:

Przedstawiciele 50 krajów i organizacji międzynarodowych
zajmujących się sankcjami wobec reżimu syryjskiego potępili we wtorek w Paryżu sprzedaż broni
Damaszkowi i zaapelowali do przemysłowców o zerwanie kontaktów gospodarczych z Syrią.

Przedstawiciele 50 krajów i organizacji międzynarodowych zajmujących się sankcjami wobec reżimu syryjskiego potępili we wtorek w Paryżu sprzedaż broni Damaszkowi i zaapelowali do przemysłowców o zerwanie kontaktów gospodarczych z Syrią.

Podczas zorganizowanego we francuskim MSZ spotkania międzynarodowej grupy roboczej zajmującej się sankcjami gospodarczymi i indywidualnymi wobec Syrii podkreślono, że sankcje te nie są skierowane przeciwko ludności cywilnej.

Szef francuskiej dyplomacji Alain Juppe opowiedział się za "presją na reżim syryjski". Podkreślił, że "działania podjęte wobec sektora bankowego i finansowego, zwłaszcza zamrożenie aktywów Centralnego Banku Syrii, doprowadziły do zmniejszenia dochodów i pozbawiły syryjskie państwo cennych źródeł finansowych".

"Wiemy, że syryjskie władze, których rezerwy finansowe, według naszych informacji, zmniejszyły się o połowę, gwałtownie poszukują alternatywnych dróg, aby obronić się przed sankcjami" - dodał.

Uczestnicy spotkania wyrazili "silną dezaprobatę wobec wszelkiego wsparcia finansowego oraz sprzedaży broni syryjskiemu reżimowi". Zaapelowali też do "wszystkich państw wchodzących w skład grupy +Przyjaciele Syrii+ oraz innych krajów, aby przyłączyły się do wspólnych wysiłków w celu izolowania reżimu syryjskiego".

Wystąpili także z apelem, aby "biznesmeni wspierający finansowo krwawe represje oraz ci, którzy w inny sposób pomagają syryjskim władzom, zerwali wszelkie kontakty z reżimem Baszara el-Asada".

Komunikat grupy zawiera też apel "do wszystkich Syryjczyków i organizacji społeczeństwa obywatelskiego, aby publicznie odcięli się od popełnionych przez syryjski reżim naruszeń praw człowieka, które mogą być uznane za zbrodnie przeciwko ludzkości".

W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele Unii Europejskiej, Ligi Arabskiej, USA, Szwajcarii, Monako, Australii, Kanady i Turcji. Nie było reprezentantów Rosji, Iranu, Libanu, Iraku.

W komunikacie podkreślono, że chodzi o "całościowe poszanowanie przez syryjskie władze zobowiązań wynikających z planu wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej Kofiego Annana i wprowadzenie w życie zmian politycznych odpowiadających demokratycznym aspiracjom narodu syryjskiego".

Następne spotkanie grupy odbędzie się w maju w Waszyngtonie.

Unijnym zakazem wizowym i zamrożeniem aktywów objętych jest łącznie ok. 150 organizacji syryjskich i osób, w tym prezydent Asad. Ponadto w lutym UE zamroziła aktywa banku centralnego Syrii, zakazała handlu metalami szlachetnymi i diamentami oraz zakazała lotów cargo syryjskich samolotów do UE. Obowiązuje też zakaz sprzedaży broni do Syrii.

W czwartek w Paryżu odbędzie się spotkanie ministrów spraw zagranicznych, na którym omawiana będzie sprawa zwiększenia presji na syryjskiego prezydenta w sprawie wypełnienia zobowiązań wynikających z planu pokojowego Annana.

W spotkaniu weźmie udział także szefowa amerykańskiej dyplomacji Hillary Clinton oraz ministrowie spraw zagranicznych Turcji i Kataru. (PAP)

jo/ mc/

11224177 11224319

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)