Notowania

syria
19.04.2013 13:50

Francja chce przekazywać broń syryjskim rebeliantom

Szef francuskiego MSZ Laurent Fabius opowiedział się w Parlamencie Europejskim za uzbrajaniem umiarkowanej opozycji syryjskiej, ponieważ odmawianie im broni sprawi, że rosnąć będą w siłę ugrupowania radykalne, bliskie Al-Kaidzie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris Images/East News)

Szef francuskiego MSZ Laurent Fabius opowiedział się w Parlamencie Europejskim za uzbrajaniem umiarkowanej opozycji syryjskiej, ponieważ odmawianie im broni sprawi, że rosnąć będą w siłę ugrupowania radykalne, bliskie Al-Kaidzie.

_ Obecnie w łonie opozycji syryjskiej przewagę mają odpowiedzialne siły i jeśli im nie pomożemy, przywództwo obejmą ekstremiści _ - argumentował Fabius przemawiając w czwartek przed komisją spraw zagranicznych parlamentu w Strasburgu.

Szef francuskiej dyplomacji, który w ciągu ostatnich miesięcy zabierał kilkakrotnie głos w tej sprawie, wyjaśnił, że Francja opowiada się za negocjowanym rozwiązaniem konfliktu syryjskiego, ale żeby mogło do tego dojść, konieczna jest zmiana sytuacji militarnej w terenie.

_ Należy dać opozycji, ruchowi oporu, broń defensywną, aby Baszar el-Asad zrozumiał, że nie zdoła odnieść zwycięstwa _ - argumentował Fabius.

Nalegał on również, podobnie jak to czyni od pewnego czasu Wielka Brytania, aby Unia Europejska nie czekała do końca maja tego roku na wygaśnięcie embarga na dostawy broni do Syrii.

_ Nie ma sensu utrzymywać embarga - dodał Fabius - skoro Iran, Rosja i inne kraje zasilają bronią reżim syryjski _.

_ Marginalizacja ekstremistów w Syrii jest wciąż możliwa _ - pisał w piątek _ Financial Times _, wysuwając argumenty analogiczne do tych, jakimi posłużył się francuski minister spraw zagranicznych.

_ Warunkiem - czytamy na łamach _FT" - jest jednak wyposażenie umiarkowanych, świeckich sił powstańczych w broń ciężką nieodzowną do zneutralizowania reżimowych sił powietrznych i pancernych".

_ Nie wiadomo, czy pozwoli to obalić dyktaturę, ale bardziej prawdopodobne jest, że wystarczy, aby (...)doprowadzić do negocjowanej transformacji _.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie chcą zniesienia embarga. Boją się, że... - _ Można liczyć na wszystko poza tym, że mniej ludzi umrze, jeśli do Syrii wyśle się więcej broni _ - powiedział szef dyplomacji niemieckiej.
To łączy Syrię, Koreę Północną i Iran Rynek międzynarodowego handlu bronią na świecie wart jest około 70 miliardów dolarów rocznie. Największymi eksporterami broni są Stany Zjednoczone i Rosja.
Nie ma zgody na zniesienie embarga na broń Polskie MSZ podało, że w spotkaniu, które odbyło się w piątek i sobotę w stolicy Irlandii, uczestniczył minister Radosław Sikorski.
Tagi: syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz