Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
francja
02.02.2008 20:46

Francja: Demonstracja za referendum w sprawie Traktatu UE

Około 1000 osób zebrało się w sobotę w Paryżu, żeby zademonstrować swoje poparcie dla zorganizowania we Francji referendum w sprawie ratyfikacji Traktatu Reformującego UE.

Podziel się
Dodaj komentarz

Około 1000 osób zebrało się w sobotę w Paryżu, żeby zademonstrować swoje poparcie dla zorganizowania we Francji referendum w sprawie ratyfikacji Traktatu Reformującego UE.

Na manifestację zwołał przeciwników Traktatu Lizbońskiego Krajowy Komitet na rzecz Referendum (CNR), skupiający zwolenników lewicy i skrajnej lewicy: Partii Socjalistycznej, (trockistowskiej) Komunistycznej Ligi Rewolucyjnej (LCR), Partii Komunistycznej i alterglobalistów Jose Bove.

"(Prezydent) Nicolas Sarkozy chce obejść głos narodu i odmawia referendum. Jeśli będzie nadal odmawiał oddania głosu społeczeństwu w sprawie dokumentu, który decyduje o przyszłości kraju, deputowani i senatorowie mogą go przed tym powstrzymać" - napisano w komunikacie CNR.

Komitet zebrał podpisy 111 francuskich parlamentarzystów opowiadających się za przeprowadzeniem referendum.

W poniedziałek w Wersalu odbędzie się pod przewodnictwem prezydenta Francji zgromadzenie deputowanych i senatorów, podczas którego powinna zostać zatwierdzona poprawka do konstytucji, umożliwiająca ratyfikację Traktatu z Lizbony bez potrzeby przeprowadzania referendum. Do zatwierdzenia tej poprawki Sarkozy potrzebuje poparcia co najmniej 60 proc. parlamentarzystów.

Według sondażu CSA dla tygodnika "Humanite Dimanche" i dziennika "Le Parisien" z 31 stycznia, 59 proc. Francuzów opowiada się za przeprowadzeniem referendum w sprawie nowego traktatu UE, a tylko 33 proc. woli, żeby ratyfikował go parlament.

Pod koniec października w ankiecie dla "Le Parisien" aż 61 proc. Francuzów opowiedziało się za referendum, a 31 proc. za ratyfikacją w parlamencie.

Jedynie w Irlandii istnieje ustawowy wymóg poddania pod referendum traktatu zastępującego unijną konstytucję, odrzuconą w 2005 roku w referendach przez Francuzów i Holendrów. Aby nowy traktat wszedł w życie - jak zaplanowano - w 2009 roku, musi go ratyfikować 27 państw członkowskich UE. (PAP)

cyk/ ap/

3532 Int.

Tagi: francja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz