Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Francja: Dzień święta zwycięskiego marketingu beaujolais nouveau

0
Podziel się:

Odkorkowywanie w trzeci czwartek listopada butelek beaujolais nouveau
- młodego wina z regionu na północ od Lyonu - stało się nagłośnionym rytuałem, podbiło zwłaszcza
Japonię i USA. Udany marketingowy chwyt nadał światowy rozgłos temu winu.

Odkorkowywanie w trzeci czwartek listopada butelek beaujolais nouveau - młodego wina z regionu na północ od Lyonu - stało się nagłośnionym rytuałem, podbiło zwłaszcza Japonię i USA. Udany marketingowy chwyt nadał światowy rozgłos temu winu.

Jak co roku o północy w barach i winiarniach na całym świecie odkorkowano pierwsze butelki tegorocznego beaujolais nouveau. Rytuał zapoczątkowany przed laty po to, by dać Paryżowi szansę na skosztowanie ledwie co sfermentowanego wina, zawędrował aż do USA i Japonii.

Dla winiarskiego regionu Beujolais, który przylega do Masywu Centralnego i ciągnie w stronę tak sławnych burgundzkich winnic jak Macon, stało się to dobrodziejstwem, które jednak zepchnęło w głęboki cień mniej znane, a szlachetniejsze produkowane tam wina.

Beaujolais nouveau to wino na nowe szybkie czasy - szybkość jest częścią jego mitologicznej otoczki. Do konsumentów na innych kontynentach trafia samolotami, podczas gdy wina szlachetniejsze podróżują statkami.

Jest wszystkim, czym nie jest wino szlachetne: młode, kwaskowate, ubogie w taniny dające charakterystyczne wytrawne doznania na podniebieniu, nie nadaje się do dłuższego przechowywania. Jego producenci uciekli się zatem do marketingu, aby podbić jego wartość w braku zalet, jakie mają wina bordoskie, inne burgundzkie, oczywiście szampan, czy też nieco mniej renomowane, a o antycznych tradycjach wina langwedockie.

Dokonuje się tej operacji po to, "by dodać wartości winu, które nie należy do mitologii win francuskich" - mówi Serge Michels, wiceprezes firmy konsultingowej Proteines, działającej w sektorze rolniczym.

Na eksport trafia 47 proc. beaujolais nouveau, czyli proporcjonalnie więcej niż jakiegokolwiek innego wina produkowanego we Francji.

Największym odbiorcą jest Japonia, w której w zeszłym roku wypito go niemal 9 mln butelek. W Japonii też co roku odkorkowywane są pierwsze butelki beaujolais nouveau. W tym roku dostarczono według jednego z miejscowych importerów i dystrybutorów Sapporo Beer 603 tys. skrzynek (ok. 7,23 mln butelek). Japończycy wypijają według wiceprezesa Domu Laboure-Roi, Thibaulta Garina, który specjalnie pojechał do Japonii na świętowanie beaujolais nouveau, 80 proc. tego wina sprzedawanego w całej Azji.

Drugie miejsce w jego konsumpcji zajmują Stany Zjednoczone (ponad 2 mln butelek rok temu).

Winiarze w rejonie Beaujolais zastanawiają się, czy tak skuteczna kampania reklamowa nie przyćmiła wszystkich innych produkowanych tam win, skoro młode wina z regionu to tylko jedna trzecia jego produkcji.

Beaujolais nouveau jest najbardziej znanym z młodych win, nazywanych po francusku "vins de primeur" sprzedawanych w tym samym roku, w którym zebrano grona i wyprodukowano wino. We Francji cieszy się raczej reputacją "pośledniego", otoczone złą sławą napitku wywołującego paskudnego kaca, stosownego na studenckie imprezy, a nie eleganckie kolacje czy wieczory.

W Japonii w tym roku w Kowaki-en Yunessun w Hakone - znanym japońskim spa u stóp góry Fudżi w czwartek klientom zaproponowano oprócz tradycyjnej degustacji dionizyjską kąpiel.

"Może to nieco szokować, ale nie ma powodu, przede wszystkim dlatego, że nie jest to dosłowna kąpiel w winie, a tylko spektakl, przecież Dionizos nie był jedynie bogiem wina, ale również teatru" - wyjaśnił Garin.

Wodę w basenie na wolnym powietrzu zabarwiono na kolor wina i tylko symbolicznie wlano do niej kilka butelek beaujolais nouveau. Bawiło się w nim kilkadziesiąt osób. Według niektórych dobrze taka kąpiel robi na skórę i nazywają ją winoterapią. W każdym razie rynek wina w Japonii ma się dobrze dzięki młodym Japończykom.(PAP)

klm/ kar/

15103856 15104291 int.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)