Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Francja: Emerytury: gorączka w parlamencie, protesty na ulicy

0
Podziel się:

Gorąca atmosfera panuje w środę we francuskim Zgromadzeniu Narodowym, gdzie
socjaliści próbują zablokować zaplanowane na popołudnie głosowanie nad reformą emerytalną.
Jednocześnie przed parlamentem manifestują przeciwnicy tej reformy.

Gorąca atmosfera panuje w środę we francuskim Zgromadzeniu Narodowym, gdzie socjaliści próbują zablokować zaplanowane na popołudnie głosowanie nad reformą emerytalną. Jednocześnie przed parlamentem manifestują przeciwnicy tej reformy.

Budząca w społeczeństwie duże kontrowersje rządowa reforma, która będzie przedmiotem głosowania w Zgromadzeniu Narodowym, podnosi wiek emerytalny z 60 do 62 lat.

Przeciwna temu projektowi lewicowa opozycja próbuje różnymi sposobami opóźnić chwilę głosowania. W tym celu już po zakończeniu właściwej debaty nad projektem do głosu zapisało się 165 socjalistycznych deputowanych. Wykorzystali oni punkt regulaminu izby niższej, który pozwala każdemu jej członkowi - tuż przed głosowaniem - przez 5 minut wyjaśnić swoje stanowisko w dyskutowanej sprawie.

W odpowiedzi przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Bernard Accoyer z rządzącej prawicowej UMP zarzucił socjalistom stosowanie obstrukcji i nie dopuścił ich do głosu. Socjaliści zareagowali na to, żądając natychmiastowego ustąpienia Accoyera. "Dymisja, dymisja" - krzyczeli lewicowi deputowani w jego stronę.

W tym samym czasie przed gmachem Zgromadzenia przy Place de la Concorde zebrało się co najmniej kilka tysięcy przeciwników reformy emerytalnej. Domagają się od parlamentarzystów, by porzucili ten projekt. Do zebranych dołączyli deputowani z francuskiej Partii Komunistycznej.

Obrady parlamentu, przerwane przed południem, wznowiono o godz. 15.

Francuski rząd chce podnieść do 2018 roku wiek przejścia na emeryturę z 60 do 62 lat. Według rządzącej centroprawicy, taka reforma jest konieczna, by pokryć głęboki deficyt kas emerytalnych. Premier Francois Fillon podkreśla, że samo przesunięcie progu o dwa lata pozwoli na uzyskanie 20 miliardów euro w najbliższych latach. Reforma przewiduje także stopniowe ujednolicenie stopy płaconych składek emerytalnych w sektorze publicznym i prywatnym.

Pomysłowi podniesienia wieku emerytalnego przeciwstawiają się stanowczo największe związki zawodowe i opozycja, w tym Partia Socjalistyczna. Według niedawnego sondażu dla dziennika "Liberation", większość Francuzów - około 55 proc. ankietowanych - ocenia ten projekt jako niesprawiedliwy.

Masowe manifestacje przeciw reformie emerytur zgromadziły w całym kraju 7 września od 1,1 mln (według policji) do 2,7 mln (zdaniem związkowców z CGT) uczestników.

Szymon Łucyk (PAP)

szl/ keb/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)