Notowania

wiadomości
12.12.2011 05:21

Francja: Kilka tysięcy katolików przeciw "antychrześcijańskiej" sztuce

Ulicami Paryża przeszło w niedzielę kilka tysięcy tradycjonalistycznych katolików w proteście przeciw granej właśnie w stolicy sztuce o bluźnierczym, według nich, charakterze. Pochód zorganizowała niewielka organizacja katolickich integrystów.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Ulicami Paryża przeszło w niedzielę kilka tysięcy tradycjonalistycznych katolików w proteście przeciw granej właśnie w stolicy sztuce o bluźnierczym, według nich, charakterze. Pochód zorganizowała niewielka organizacja katolickich integrystów. *

Pochód, określany przez organizatorów jako marsz przeciw "christianofobii", przeszedł w niedzielę ulicami miasta aż do teatru Rond-Point przy Polach Elizejskich. Tam właśnie wystawiana jest obecnie sztuka argentyńskiego pisarza Rodrigo Garcii pt. "Golgota Picnic" (Piknik na Golgocie), którą katoliccy tradycjonaliści oskarżają o bluźnierstwo.

W marszu wzięło udział od 2 tys. według policji, do 3-4 tys. uczestników zdaniem organizatorów. "Francja jest chrześcijańska i chce taką pozostać" - głosił jeden z transparentów na czole pochodu.

Protestujący skandowali: "Chrystus poniżany, chrześcijanie oburzeni".

Niemal w tym samym czasie w innym miejscu Paryża - w Dzielnicy Łacińskiej - skrajna lewica zorganizowała kontrmanifestację liczącą około 250 uczestników. Wznoszono tam hasła: "Nasze swobody przeciw ich nakazowi moralnemu", "Nie dla cenzury, wszyscy razem dla kultury". Katolickich tradycjonalistów aktywiści lewicowi określali jako "faszystów".

Głównym organizatorem marszu tradycjonalistów jest niszowy Instytut Civitas, związany blisko ze schizmatyckim odłamem katolików - Bractwem św. Piusa X (lefebrystami).

Niedzielny pochód jest kolejną w ostatnich tygodniach akcją Civitas i innych organizacji lefebrystów przeciw sztukom, które uznają za "antychrześcijańskie".

W październiku tego roku integryści zakłócili wiele razy paryskie inscenizacje spektaklu Romeo Castellucciego "O twarzy. Wizerunek syna Boga". Protestujący wdarli się wtedy na scenę, a także zaatakowali widzów przedstawienia zgniłymi jajkami i śmierdzącym płynem. Wiele razy interweniowała policja, zatrzymując wiele osób za organizowanie tych ekscesów.

Manifestacje tradycjonalistów przeciw spektaklowi "Golgota Picnic" odbywają się już od czwartkowej premiery w Paryżu. Według protestujących, Jezus Chrystus i jego cierpienie na krzyżu są w sztuce przedstawiane w sposób poniżający i obraźliwy dla ludzi wierzących. Sztuka wywołała już wcześniej polemiki w Madrycie i Tuluzie.

Francuskie władze kościelne odcięły się od akcji lefebrystów i ich gwałtownych metod. Jednak arcybiskup Paryża, kardynał Andre Vingt-Trois ocenił sztukę Garcii jako "karykaturalne przedstawienie Chrystusa i jego męki". (PAP)

Z Paryża Szymon Łucyk (PAP)

szl/ klm/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz