Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Francja: Klaus: wybory europejskie nie są konieczne

0
Podziel się

Prezydent Czech Vaclav Klaus, którego kraj
sprawuje obecnie przewodnictwo w UE, oświadczył we wtorek, że
wybory europejskie "nie są konieczne", gdyż jedynymi instytucjami
o kluczowym znaczeniu są parlamenty narodowe.

bEhKnDNh

Prezydent Czech Vaclav Klaus, którego kraj sprawuje obecnie przewodnictwo w UE, oświadczył we wtorek, że wybory europejskie "nie są konieczne", gdyż jedynymi instytucjami o kluczowym znaczeniu są parlamenty narodowe.

"Nie istnieje rzeczywista wspólnota narodów europejskich. Są Francuzi, Czesi, Niemcy, Polacy" - oświadczył Klaus w rozmowie z agencją AFP.

"Według mnie wybory europejskie nie są konieczne. W Unii Europejskiej instytucją kluczową jest państwo-naród, nie zaś Bruksela czy Komisja Europejska" - oświadczył podczas obiadu w Paryżu zorganizowanego z okazji ukazania się po francusku jego książki "Błękitna planeta w zielonych okowach", kwestionującej zagrożenia związane z globalnym ociepleniem.

bEhKnDNj

"Ludzie żyjący w Unii Europejskiej nie czują wagi tych wyborów, a w moim kraju podczas kampanii praktycznie nie było debaty na temat Europy. Politycy mówili tylko o problemach wewnętrznych" - powiedział.

Prezentując swą książkę, Klaus potępił "ekologistyczną ideologię", której celem jest powiększenie sfery interwencji i kontroli nad państwem. "Zagrożona jest wolność. Klimat ma się dobrze" - powiedział, dodając, że ocieplenie nie jest ani "globalne", ani "znaczne", ani "wywołane wyłącznie przez człowieka".

Ocenił ponadto, że światowy kryzys gospodarczy wynika z "braku kapitalizmu". "Jesteśmy świadkami klęski polityk rządowych, nie zaś klęski rynku" - podkreślił. (PAP)

mw/ kar/

bEhKnDNp

3888

bEhKnDNK
wybory
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)