Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Francja liczy na szczególną rolę Polski w polityce obronności UE

0
Podziel się:

Polska będzie miała szczególny wpływ na przyszłość polityki bezpieczeństwa
UE, a jej priorytety są ambitne i mogą wzmocnić instrumenty reagowania kryzysowego UE - napisał w
komentarzu przesłanym PAP w czwartek wojskowy przedstawiciel Francji przy UE i NATO.

Polska będzie miała szczególny wpływ na przyszłość polityki bezpieczeństwa UE, a jej priorytety są ambitne i mogą wzmocnić instrumenty reagowania kryzysowego UE - napisał w komentarzu przesłanym PAP w czwartek wojskowy przedstawiciel Francji przy UE i NATO.

"Polska prezydencja będzie miała szczególny wpływ na przyszłość Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obronności (WPBiO - PAP)przynajmniej z dwóch powodów" - uważa wiceadmirał Xavier Paitard. Dodał, że Polska to "kraj ambitny w kwestiach WPBiO".

Jego zdaniem, Polska będzie mogła skorzystać z doświadczeń poprzedzającej ją prezydencji węgierskiej, "żeby udoskonalić zgranie ról między prezydencją rotacyjną UE a wysoką przedstawiciel UE ds. polityki zewnętrznej Catherine Ashton". To w jej rękach leży bowiem ustalanie programu i zarządzanie polityką bezpieczeństwa UE od wejścia w życie Traktatu z Lizbony w grudniu 2009 r.

Francja zwraca też uwagę na rolę Polski w tzw. trio prezydencji, czyli współpracy z Danią i Cyprem, które będą po Polsce sprawować przewodnictwo. "Dania nie uczestniczy w WPBiO, a prezydencja cypryjska będzie musiała oprzeć się na swoim poprzedniku; Polska będzie więc sprawować funkcję przewodnika w kwestiach obronności przez całe 18 miesięcy" - zauważył Paitard. Podkreślił, że w konsekwencji Polska może na trwałe wpłynąć na zapewnienie przyszłości WPBiO.

Cypr jako kraj będący w stałym konflikcie z Turcją, członkiem NATO, nie bierze udziału w dialogu między UE a NATO.

"Przedstawione przez Polskę ambitne cele powinny pozwolić na postępy w ramach reagowania na sytuacje kryzysowe w UE, a także na dalszy rozwój polityki sąsiedzkiej UE i zbliżenie różnych europejskich bloków, od skandynawskiego do romańskiego, wokół wspólnej wizji obrony w Europie" - podkreślił Paitard. Ponadto - w jego opinii - polskie przewodnictwo może zapewnić rozwój odpowiednich struktur dowodzenia i zdolności operacyjnych, które będą bardziej odpowiadały ambicjom UE.

Komentarz wiceadmirała otwiera cotygodniowy biuletyn publikowany przez przedstawicielstwo wojskowe Francji przy UE i NATO, poświęcony tym razem w dużej mierze polskiej prezydencji. W biuletynie opublikowano również wywiad z polskim przedstawicielem wojskowym przy UE i NATO, generałem Januszem Bojarskim.

Generał poinformował w nim, że Polska uzgodniła swój program z pozostałymi krajami trio, a jej oczekiwania dotyczą "w zależności od woli współpracy partnerów, stworzenia konceptu cywilno-wojskowego sztabu generalnego do planowania operacji UE i polepszenia zdolności wojskowych grup bojowych UE".

"Obowiązkiem prezydencji jest proponowanie nowych inicjatyw dotyczących rozwoju WPBiO oraz próba przekonania do nich państw członkowskich i wysokiej przedstawiciel" - wskazał w wywiadzie generał Bojarski. Przypomniał, że Polska pracowała nad tym przez ostatnie dwa lata, o czym - jego zdaniem - świadczy przede wszystkim nawiązanie współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego. (PAP)

aby/ jzi/ ksaj/ ro/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)