Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Francja: Media: minister osobistym przyjacielem reżimu Kadafiego

0
Podziel się

Francuskie media zarzucają w czwartek ministrowi ds. relacji z parlamentem
Patrickowi Ollierowi utrzymywanie bliskich związków z otoczeniem libijskiego przywódcy Muammara
Kadafiego. Ollier twierdzi, że czynił to w "interesie publicznym".

bEiJNpyt

Francuskie media zarzucają w czwartek ministrowi ds. relacji z parlamentem Patrickowi Ollierowi utrzymywanie bliskich związków z otoczeniem libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego. Ollier twierdzi, że czynił to w "interesie publicznym".

Jak pisze lewicowy dziennik "Liberation", obecny członek rządu Francois Fillona, prywatnie partner życiowy szefowej MSZ Michele Alliot-Marie, był od dawna w zażyłych stosunkach z obecnym reżimem libijskim. Sam założył francusko-libijską grupę przyjaźni, której był przewodniczącym.

Według "Le Parisien", obecny minister wypełniał różne misje w relacjach z Libią na zlecenie kolejnych prezydentów: najpierw Jacques'a Chiraca, a potem Nicolasa Sarkozy'ego. Od 2003 roku spotkał się kilkanaście razy osobiście z pułkownikiem Kadafim.

bEiJNpyv

Jak podaje "Liberation", Ollier pośredniczył także - jeszcze pod koniec prezydentury Chiraca - w negocjacjach dotyczących sprzedaży francuskiego uzbrojenia libijskiemu reżimowi, m.in. samolotów Rafale i helikopterów Tigre.

Dziennik zauważa, że minister ds. relacji z parlamentem należał do głośnych obrońców Kadafiego w czasie jego pięciodniowej kontrowersyjnej wizyty we Francji w grudniu 2007 roku. Ollier twierdził wtedy - przypomina prasa - że Kadafi przeszedł "znaczącą ewolucję", "całkowicie wyzbył się" przemocy i metod terrorystycznych i że "trzeba mu pomóc, a nie krytykować".

W odpowiedzi na nowe zarzuty Ollier przyznał się do bliskich kontaktów z otoczeniem Kadafiego w ostatnich latach, ale dodał, że nie żałuje, gdyż "czynił to w ogólnym interesie".

"To, czego żałuję, to (obecne) zbaczanie z kursu przez pułkownika Kadafiego" - powiedział w środę Ollier w telewizji Public Senat, nazywając tłumienie trwających zamieszek przez reżim libijski "szaleństwem zabijania".

bEiJNpyB

Medialne zarzuty wobec ministra pojawiły się po tym, jak w tarapaty wpadła szefowa francuskiej dyplomacji, Michele Alliot-Marie w związku z aferą jej "tunezyjskich wakacji". Jak zauważają media, jest to szczególnie trudny okres dla obojga tych polityków, którzy w życiu prywatnym stanowią od wielu lat parę.

Lewicowa opozycja domagała się wielokrotnie w ostatnich tygodniach dymisji Alliot-Marie, gdy prasa ujawniła, że spędzała ona pod koniec grudnia urlop w Tunezji, korzystając z gościnności tunezyjskiego biznesmena związanego z obalonym prezydentem Zinem el-Abidinem Ben Alim. Prezydent Sarkozy wykluczył jednak odwołanie szefowej MSZ.

Z Paryża Szymon Łucyk (PAP)

szl/ cyk/ ro/

bEiJNpyW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)