Notowania

wiadomości
15.02.2011 17:00

Francja: Minister: niech Europa przyzna się do chrześcijańskich korzeni

Francuski minister ds. europejskich Laurent Wauquiez oświadczył we wtorek, że Europa powinna przyznać się do swoich chrześcijańskich korzeni. Jego zdaniem błędem było pominięcie tej kwestii w odrzuconym projekcie konstytucji UE z 2004 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz

Francuski minister ds. europejskich Laurent Wauquiez oświadczył we wtorek, że Europa powinna przyznać się do swoich chrześcijańskich korzeni. Jego zdaniem błędem było pominięcie tej kwestii w odrzuconym projekcie konstytucji UE z 2004 roku.

Podczas konferencji prasowej w Paryżu Wauquiez zaznaczył, że zjednoczona Europa nie może mieć tylko "wymiaru administracyjnego", ale musi się opierać na wspólnym dziedzictwie i podzielanych wartościach.

W jego przekonaniu milczenie przez wielu polityków o chrześcijańskiej przeszłości Starego Kontynentu jest błędem. "Europa ma korzenie chrześcijańskie. Chrystianizacja była jednym z czynników, które ukształtowały świadomość europejską. Dlaczego mówienie o tym byłoby skandalem?" - pytał retorycznie francuski minister.

Wauquiez powrócił też do sporu o preambułę do projektu konstytucji europejskiej z 2004 roku, odrzuconej ostatecznie w referendach przez państwa członkowskie. Tekst tego dokumentu, wspierany przez ówczesne władze francuskie, nie odwoływał się wprost do chrześcijańskich korzeni Europy, lecz jedynie nawiązywał do "kulturalnego, religijnego i humanistycznego dziedzictwa".

"Myślę, że w momencie, gdy usunęliśmy to (zapis o korzeniach chrześcijańskich) z projektu konstytucji, znacząco osłabiliśmy szanse na jej poparcie przez opinię publiczną" - powiedział minister. "Niech Europa przyznaje się do swoich korzeni, historii i wartości. To najlepsza gwarancja jej tolerancji i otwartości na innych" - zauważył minister, dodając, że "tożsamość wypierana to tożsamość, która się mści".

Jego zdaniem zasada laickości państwa w wersji francuskiej w niczym nie zaprzecza uznaniu chrześcijańskiego dziedzictwa Europy.

Wauquiez zwrócił uwagę, że jego stanowisko w tej kwestii wynika także z osobistych doświadczeń, gdyż jest on merem miasteczka Le-Puy-en-Velay, przez którą biegnie szlak słynnej od wieków chrześcijańskiej pielgrzymki do Santiago de Compostela.

Francuski minister ds. europejskich skrytykował wydany niedawno przez Komisję Europejską kalendarz dla uczniów, w którym zabrakło świąt chrześcijańskich. Zaznaczono tam natomiast inne święta religijne, obchodzone przez wyznawców islamu, judaizmu i hinduizmu.

W odpowiedzi na krytykę KE tłumaczyła, że pominięcie w tej publikacji m.in. świąt Bożego Narodzenia czy Wielkanocy jest wynikiem "pomyłki".

Z Paryża Szymon Łucyk (PAP)

szl/ mc/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz