Notowania

wiadomości
20.07.2012 19:12

Francja: Modlitwy w Wielkim Meczecie w Strasburgu na początek ramadanu

Około 2500 muzułmanów modliło się w piątek, rozpoczynający tegoroczny ramadan, w nowym Wielkim Meczecie w Strasburgu na wschodzie Francji. To pierwsze modlitwy w tej islamskiej świątyni, jednej z największych we Francji.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Około 2500 muzułmanów modliło się w piątek, rozpoczynający tegoroczny ramadan, w nowym Wielkim Meczecie w Strasburgu na wschodzie Francji. To pierwsze modlitwy w tej islamskiej świątyni, jednej z największych we Francji. *

"Ten meczet jest wasz. Wszyscy różnimy się, ale tu nasze pochodzenie, kolor skóry nie liczy się, wszyscy jesteśmy po prostu muzułmanami, należymy do tego kraju, którym jest Francja" - powiedział do tłumu wiernych Said Aalla, przewodniczący stowarzyszenia, które doprowadziło do budowy świątyni.

Ten "wspaniały" meczet to "duma Strasburga", pozwoli on muzułmanom oddawać cześć Bogu "z godnością, na jaką zasługują" - dodał Olivier Bitz, socjalistyczny zastępca burmistrza.

Wzniesiony nad rzeką Ill, niecałe 2 km od ogromnej średniowiecznej katedry, meczet zwieńczony jest pokrytą miedzią kopułą o średnicy 16 metrów, otoczoną wieńcem ostróg. Nie ma jednak minaretu.

W środku, w wielkiej sali modłów skąpanej w świetle, żaden filar nie zasłania wiernych dzięki zastosowaniu konstrukcji odciągowej dla kopuły. Ściany do połowy wysokości zdobią charakterystyczne marokańskie płytki ceramiczne z gwiaździstymi motywami dekoracyjnymi.

Meczet dysponuje również biblioteką i herbaciarnią. Przewidziano go na 1200-1500 ludzi. W piątek przyszło tam również kilkaset kobiet, dla których przeznaczono osobną kondygnację.

Już w zeszłym roku, w nieukończonym jeszcze meczecie przyjmowano w ramadanie wiernych; następnie świątynię zamknięto na czas wykończenia wnętrz.

Razem z pomieszczeniami administracyjnymi, technicznymi i salami do ablucji budowa kosztowała 10,5 mln euro, z czego 26 proc. przekazały władze lokalne, 37 proc. rząd Maroka, a 14 proc. Arabia Saudyjska i Kuwejt.

Nie jest to jedyny meczet w Strasburgu - od 1967 roku powstało ich tam ponad 20 na potrzeby muzułmańskiej społeczności, liczącej w mieście obecnie 50-60 tys. (8-12 proc.). W całej Francji jest ponad 2 tys. meczetów.

Oficjalną inaugurację Wielkiego Meczetu w Strasburgu przewidziano na 27 września. Na uroczystość zaproszono prezydenta Francji Francois Hollande'a. (PAP)

klm/ ap/

11866390 int.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz