Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Francja: MSZ chwali decyzję opozycji syryjskiej o udziale w Genewie 2

0
Podziel się

TASS) - Decyzja opozycyjnej Syryjskiej Koalicji Narodowej, by
wziąć udział w planowanej konferencji pokojowej ws. Syrii, tzw. Genewie 2, to "znaczący postęp w
kierunku możliwego politycznego rozwiązania" konfliktu - ocenił we wtorek szef MSZ Francji Laurent
Fabius.

bErvNmOJ

TASS) - Decyzja opozycyjnej Syryjskiej Koalicji Narodowej, by wziąć udział w planowanej konferencji pokojowej ws. Syrii, tzw. Genewie 2, to "znaczący postęp w kierunku możliwego politycznego rozwiązania" konfliktu - ocenił we wtorek szef MSZ Francji Laurent Fabius.

W komunikacie francuski minister napisał, iż umiarkowana opozycja syryjska wykazała się "poczuciem odpowiedzialności". Dodał, że Francja "całkowicie popiera" wezwanie do bezzwłocznego podjęcia wysiłków przez wspólnotę międzynarodową w celu umożliwienia dostępu pomocy humanitarnej do cywilów w ogarniętej konfliktem Syrii.

Chodzi szczególnie o ludność "w miastach obleganych przez siły reżimu" prezydenta Baszara el-Asada - zaznaczył Fabius.

bErvNmOL

Również MSZ Rosji zareagowało we wtorek na decyzję Syryjskiej Koalicji Narodowej. "Mamy nadzieję, że koalicja zrealizuje zamiar (...) udziału w szerokim dialogu między Syryjczykami" - oświadczyło ministerstwo. Podało przy tym przykład innych ugrupowań syryjskich, które "wyraziły gotowość do skierowania swych przedstawicieli do Genewy, nie wysuwając żadnych warunków wstępnych".

Pod dwudniowym spotkaniu w Stambule Syryjska Koalicja Narodowa ogłosiła w poniedziałek, że zgadza się na udział w Genewie 2. Zażądała jednocześnie utworzenia w ogarniętej konfliktem Syrii korytarzy humanitarnych jako szlaków dostaw pomocy humanitarnej i ewakuacji ludności cywilnej. Koalicja chce też, by władze syryjskie zwolniły przetrzymywanych w więzieniach.

Celem konferencji, na której zorganizowanie naciskają Rosja i USA, jest zgromadzenie przy stole rozmów delegacji zarówno syryjskiej opozycji, jak i reżimu w Damaszku. Konferencję wielokrotnie odkładano, m.in. z powodu sporów między światowymi mocarstwami, podziałów wewnątrz syryjskiej opozycji oraz nieprzejednanych stanowisk reżimu Asada i walczących przeciwko niemu rebeliantów.(PAP)

awl/ kar/

bErvNmOR

15030255 15030060 arch.

bErvNmPm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)