Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Francja: Obrona emerytur na pierwszomajowych transparentach

0
Podziel się:

Tysiące ludzi manifestowały w sobotę na ulicach Francji w pochodach
pierwszomajowych. Tegoroczne manifestacje w dniu Święta Pracy przebiegają przede wszystkim pod
znakiem obrony systemu emerytalnego, zatrudnienia i płac realnych.

*Tysiące ludzi manifestowały w sobotę na ulicach Francji w pochodach pierwszomajowych. Tegoroczne manifestacje w dniu Święta Pracy przebiegają przede wszystkim pod znakiem obrony systemu emerytalnego, zatrudnienia i płac realnych. *

Według pierwszych szacunków pierwszomajowe pochody były mniej liczne niż w ubiegłym roku, gdy według różnych danych, manifestowało od blisko pół miliona do 1,2 mln osób. Jak podał największy francuski związek zawodowy CGT, w sobotnich manifestacjach poza stolicą wzięło udział łącznie około 300 tysięcy ludzi.

Po południu ulicami centrum Paryża - z placu Republiki do placu Opery - przeszła główna demonstracja, licząca według związkowców 45 tysięcy ludzi (w ubiegłym roku związki podawały ponad trzykrotnie większą liczbę demonstrantów w stolicy).

Do stołecznej manifestacji wezwały dwa największe związki zawodowe - CGT i CFDT. Osobną, mniej liczną manifestację zorganizował rano w stolicy trzeci duży syndykat - FO, który chciał zaznaczyć w ten sposób swoje odmienne od CGT i CFDT stanowisko w licznych kwestiach socjalnych.

Hasła nawołujące do walki z bezrobociem, podwyżki płac realnych, i przede wszystkim - do obrony obecnego systemu emerytalnego widniały w sobotę na licznych transparentach pochodów. "Sarko, ręce precz od mojej emerytury!" - to jeden z napisów na sztandarach. W paryskim pochodzie wzięło udział wielu ludzi w starszym wieku, były też osoby na wózkach inwalidzkich.

Związkowcy spodziewają się, że sobotnia manifestacja wzmocni pozycję związkowców w ich negocjacjach z rządem, dotyczących generalnej reformy emerytur, która ma być przeprowadzona jeszcze przed końcem bieżącego roku. Reforma ta, jak obawia się wielu Francuzów, może doprowadzić do podniesienia obecnego wieku emerytalnego w tym kraju - 60 lat lub do przedłużenia okresu płacenia składek (obecnie wynoszącego 40,5 roku).

Jak co roku, kontrmanifestację w dniu 1 maja zorganizował w centrum Paryża nacjonalistyczny Front Narodowy (FN). Zgromadziła ona, według różnych danych, od 2 tys. do 8 tys., uczestników. W swojej mowie przed pomnikiem Joanny d'Arc przywódca FN Jean-Marie Le Pen wezwał Francuzów do jedności w obliczu - jak to ujął - "zagrożenia tożsamości narodowej" i skrytykował imigrację jako "rak francuskiej gospodarki".

Media przypominają, że było to ostatnie pierwszomajowe wystąpienie Le Pena, gdyż 81-letni lider skrajnej prawicy zapowiedział, że z końcem tego roku złoży przywództwo swojej partii.

Szymon Łucyk (PAP)

szl/ klm/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)