Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Francja: Odbyły się obchody 65. rocznicy bitwy pod Falaise

0
Podziel się:

#
zakończenie uroczystości
#

# zakończenie uroczystości #

22.08. Falaise (PAP) - Uroczyste obchody 65. rocznicy zwycięstwa w bitwie pod Falaise w Normandii odbyły się w sobotę na cmentarzu żołnierzy polskich w Langannerie.

Rozpoczęły się rano mszą świętą z udziałem przedstawicieli władz Polski i weteranów II wojny światowej.

Główne uroczystości odbyły się na wzgórzu Mont-Ormel, w miejscu pamięci poległych żołnierzy 1. Polskiej Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Batalia uważana jest za największe starcie pancerne na froncie zachodnim w czasie II wojny światowej.

"Chylę czoła przed Waszą odwagą, ofiarnością i determinacją. Jako Polak jestem dumny z siły i ducha walki polskich żołnierzy. To one pozwoliły bowiem zamknąć operację pod Falaise i otworzyć wojskom alianckim drogę na Paryż" - napisał w liście skierowanym do kombatantów prezydent Lech Kaczyński. List odczytał polski ambasador w Paryżu Tomasz Orłowski.

Wieńce pod pomnikiem poległych Polaków, przy akompaniamencie Marsylianki i Mazurka Dąbrowskiego, złożyli, oprócz ambasadora, przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Biura Bezpieczeństwa Narodowego i Wojska Polskiego. Obecni byli również reprezentanci francuskich władz lokalnych, wojska i policji.

Honory poległym żołnierzom oddała kompania honorowa Wojska Polskiego. Miejscowa młodzież ubrana była w repliki mundurów 1. Dywizji. Pamięć poległych uczczono minutą ciszy.

Przyjechali też motocykliści biorący udział w rajdzie szlakiem 1. Dywizji, jadący z Normandii dalej do Belgii, Holandii i Niemiec.

Na cmentarzu w Langannerie spoczywa 608 polskich żołnierzy. Na skromnych krzyżach przy nazwiskach poległych umieszczono napis: "Zginął za ojczyznę". Są krzyże i kilka nagrobków żydowskich.

Mszę poprowadził ksiądz infułat Witold Kiedrowski, uczestnik wojny obronnej 1939 roku, służący w armii polskiej na zachodzie, AK, więzień gestapo i Auschwitz.

"Vive la Pologne" - wykrzyknął kustosz pobliskiego cmentarza żołnierzy kanadyjskich, Michel Le Baron. Docenił męstwo polskich żołnierzy generała Maczka, walczących ramię w ramię z Kanadyjczykami. 1. dywizja pancerna wchodziła w skład 2. Korpusu wojsk kanadyjskich.

Michał Zabłocki (PAP)

zab/ mc/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)