Notowania

wiadomości
15.03.2012 13:40

Francja: Orkiestra z Korei Płn. zagrała pierwszy raz od lat w Europie

Paryska Sala Pleyela była w środę wieczorem miejscem historycznego wydarzenia: północnokoreańska filharmoniczna Orkiestra Unhasu wystąpiła z muzykami Radio France pod batutą południowokoreańskiego dyrygenta Myung Whun Chunga.

Podziel się
Dodaj komentarz

Paryska Sala Pleyela była w środę wieczorem miejscem historycznego wydarzenia: północnokoreańska filharmoniczna Orkiestra Unhasu wystąpiła z muzykami Radio France pod batutą południowokoreańskiego dyrygenta Myung Whun Chunga.

"Jednym z moich ulubionych słów jest rodzina" - powiedział od lat działający na Zachodzie Chung po koncercie. "Dziś wieczorem odbył się rodzinny koncert" - dodał, ze wzruszeniem podkreślając, że po raz pierwszy w życiu grał z drugą częścią swojej rodziny - północnokoreańską Orkiestrą Unhasu, którą przedstawił muzycznej "rodzinie francuskiej".

W pierwszej części koncertu młodzi muzycy (średnia wieku 20 lat) założonej w 2009 roku Orkiestry Unhasu zagrali utwory z tradycyjnego koreańskiego repertuaru, a w "Rondzie capriccioso a-moll" Camille'a Saint-Saensa, dedykowanego hiszpańskiemu wirtuozowi Sarasatemu, popisał się skrzypek z Korei Północnej Mun Kiun Dzin. W drugiej części programu Unhasu i Orkiestra Filharmoniczna Francuskiego Radia zagrały I Symfonię c-moll Johannesa Brahmsa.

Ostatni raz muzycy z Korei Północnej grali w Europie w roku 1953, dlatego wydarzenie zainicjowane przez Chunga i wsparte przez byłego ministra kultury Jacka Langa, rozeszło się olbrzymim echem w francuskich mediach.

"Podchodzę do tego wydarzenia zarówno na poziomie ludzkim, jak i muzycznym" - mówił przed koncertem Chung. "Nie spotkałem Koreańczyka z Północy, czy z Południa, który nie marzyłby o zjednoczeniu, albo przynajmniej o lepszych stosunkach" - dodał dyrygent.

Chung nie ma złudzeń co do zmian natury politycznej na Półwyspie Koreańskim, nawet jeśli muzyka ma moc przekraczania granic i ten historyczny koncert jest początkiem pewnej wymiany. "Nie spodziewamy się wielkiej zmiany na płaszczyźnie politycznej, ale dla tych 90 muzyków z Korei Północnej już jest to wielka zmiana" - zaznaczył.

Muzycznie - według muzyków Orkiestry Francuskiego Radia - niezwykle utalentowani młodzi Koreańczycy z Północy przyjechali do Francji tydzień temu i mieli okazję zwiedzić Wersal i Luwr pod bacznym okiem państwowej delegacji.

Jej szef Hiok Bong Kwon, który jako jedyny wypowiadał się w imieniu artystów, podziękował francuskiemu rządowi i Radio France - organizatorom koncertu. Kwon podkreślił, że jest to wydarzenie historyczne dla obu krajów. Zapytany o możliwość zorganizowania wspólnego koncertu z udziałem muzyków z obu Korei, odpowiedział, że "jest to dążeniem naszego ludu".

Francja jest obok Estonii jedynym krajem Unii Europejskiej, który nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych z Koreą Północną. Pod koniec roku Francuzi otworzyli jednak w Phenianie biuro współpracy kulturalnej i humanitarnej kierowane przez Jacka Langa.

Myung Whun Chung (ur. 1953) jest dyrektorem Orkiestry Filharmonicznej Francuskiego Radia od 2000 roku. Dyrygent od lat oddaje się sprawom humanitarnym i ekologicznym. W 1995 roku otrzymał tytuł Człowieka Roku UNESCO. Od roku 2008 jest ambasadorem UNICEF-u.

Z Paryża Ewa Wohn (PAP)

ewo/ klm/ ro/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz