Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Francja: Parlament przyjął projekt budżetu na rok 2014

0
Podziel się:

Francuski parlament przyjął w czwartek ostatecznie projekt budżetu na
2014 rok, początkowo odrzucony przez Senat. Dług publiczny osiągnie rekordowy poziom - 95,1 proc.
PKB, deficyt ma być zredukowany do 3,6 proc. PKB, dzięki oszczędnościom rzędu 15 mld euro.

Francuski parlament przyjął w czwartek ostatecznie projekt budżetu na 2014 rok, początkowo odrzucony przez Senat. Dług publiczny osiągnie rekordowy poziom - 95,1 proc. PKB, deficyt ma być zredukowany do 3,6 proc. PKB, dzięki oszczędnościom rzędu 15 mld euro.

Rząd przedstawił projekt budżetu pod koniec września. W liczbach bezwzględnych francuski dług w 2014 r. wyniesie 1 bln 950 mld euro.

Minister do spraw budżetu Bernard Cazeneuve powiedział, że redukcja deficytu ma być osiągnięta "prawie wyłącznie" dzięki 15 miliardom euro "realnych oszczędności" w przyszłorocznych wydatkach publicznych, a tylko w 20 proc. będzie sfinansowana ze wzrostu dochodów do budżetu.

Oszczędności będą osiągnięte m.in. dzięki likwidacji ponad 13 tys. miejsc pracy w resortach, które nie zostały uznane za priorytetowe (kultura, rolnictwo i ekologia); natomiast w uznanych za kluczowe resortach edukacji, sprawiedliwości i policji ma powstać 11 tys. nowych stanowisk.

Jeszcze w czwartek deputowani z prawicowej opozycji oskarżali rząd o tworzenie "sztucznych oszczędności" i przesadne obciążenia podatkowe, które uderzają głównie w rodziny i klasę średnią. Ultraprawicowy Front Narodowy (FN) określił działania socjalistycznego rządu jako "kontynuację lat (prezydentury) Jacques'a Chiraca i (Nicolasa) Sarkozy'ego i państwa, które żyje ponad stan".

Deputowani najważniejszej partii opozycyjnej, centroprawicowej UMP, centrowej UDI (Unia Demokratów i Niezależnych) i FN głosowali przeciw projektowi budżetu. Został on przyjęty głosami socjalistów, ekologów z ugrupowania Europejska Ekologia-Zieloni i Partii Radykalnej Lewicy.

Obniżenie deficytu z obecnych 4,1 proc. do 3 proc. PKB w 2015 roku jest zgodne z wydłużonym o dwa lata harmonogramem, na jaki w kwietniu zgodziła się Komisja Europejska, której zadaniem jest pilnowanie dyscypliny finansowej krajów UE.

Przyszłoroczny wzrost PKB, który ma pomóc w planowanym obniżeniu deficytu, wyniesie 0,9 proc. - ostrożnie szacuje francuski resort finansów.(PAP)

fit/ kar/

int. arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)