Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Francja: Prezydent Hollande przyjął Witalija Kliczkę

0
Podziel się

Prezydent Francji Francois Hollande, który przyjął w piątek w Paryżu
szefa ukraińskiej partii UDAR Witalija Kliczkę, podkreślił, że nie może się odbyć referendum w
sprawie przyszłości Krymu, "o ile sama Ukraina nie zdecyduje się go zorganizować".

bEieorDV

Prezydent Francji Francois Hollande, który przyjął w piątek w Paryżu szefa ukraińskiej partii UDAR Witalija Kliczkę, podkreślił, że nie może się odbyć referendum w sprawie przyszłości Krymu, "o ile sama Ukraina nie zdecyduje się go zorganizować".

Hollande skrytykował niefortunną decyzję "pseudoparlamentu" Krymu, który chce przyłączenia tego regionu do Rosji. Podkreślił, że "terytorialna integralność Ukrainy i jej suwerenność nie mogą być przedmiotem negocjacji". Dodał, że jest to zarówno stanowisko Unii Europejskiej, jak i USA.

Wyjaśnił też, że reakcja Zachodu na kryzys na Ukrainie będzie "stopniowana, w zależności od rozwoju sytuacji". Wspomniał też w ogólnym zarysie o pomocy, jakiej mogą udzielić Ukrainie UE i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

bEieorDX

Hollande przypomniał też, że Krym i Rosję łączą "więzy historyczne", i że Zachód otwarty jest w związku z tym na dialog z Moskwą, jeśli prezydent Rosji Władimir Putin zechce go podjąć. Dodał, że istnieją różne formy presji, które można wywrzeć na Rosję w związku z kryzysem ukraińskim, ale jest też "dialog, który możemy zaproponować".

Prezydent dodał podczas spotkania z Kliczką, który kandyduje na prezydenta Ukrainy, że "wiele krajów mogłoby być zaniepokojonych, gdyby zaistniał taki precedens dotyczący zmiany granic i integralności terytorialnej".

W czwartek parlament należącej do Ukrainy Autonomicznej Republiki Krymu opowiedział się za wejściem półwyspu w skład Federacji Rosyjskiej i wyznaczył na 16 marca referendum w tej sprawie. Zwrócił się też do prezydenta i parlamentu Rosji z propozycją rozpoczęcia procedury wejścia Krymu w skład Federacji Rosyjskiej jako jej podmiotu. (PAP)

fit/ kar/

bEieorEd

15937990 15937920 arch.

bEieorEy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)