Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Francja rezygnuje ze szczepionek na A(H1N1) i słono zapłaci

0
Podziel się

Firmy farmaceutyczne dostaną 48 milionów euro rekompensat.

Francja rezygnuje ze szczepionek na A(H1N1) i słono zapłaci
(alvi2047/CC/Flickr)
bDYbuilN

*Rząd Francji podjął decyzję o rezygnacji z ponad połowy zamówionych szczepionek przeciw nowej grypie. W ramach odszkodowania państwo ma wypłacić firmom farmaceutycznym 48 milionów euro. *

Władze francuskie zamówiły w ubiegłym roku 94 miliony dawek szczepionek przeciw nowej grypie. Jednak z różnych powodów - m.in. niewielkiego zainteresowania szczepieniami - ministerstwo zdrowia postanowiło wycofać się z kontraktów na ponad połowę zamówionych szczepionek, czyli 50 mln dawek. Od kilku miesięcy trwały w tej kwestii pertraktacje z firmami farmaceutycznymi.

Sprawa zakupu przez francuski rząd ogromnej liczby szczepionek wywołała nad Sekwaną wiele kontrowersji. Niedawno powołano specjalną komisję parlamentarną, która wciąż wyjaśnia, czy w tej kwestii nie doszło do nieprawidłowości.
Jak pisze _ Le Figaro _, szefowa resortu zdrowia Roselyne Bachelot zakończyła właśnie te negocjacje i projekt porozumienia przewiduje unieważnienie kontraktu na 50 mln dawek. W zamian za to państwo wypłaci trzem dostawcom szczepionek - grupom farmaceutycznym: GSK, Sanofi-Pasteur i Novartis - 48 mln euro odszkodowania. Dziennik dodaje, że gdyby nie anulowano pierwotnego kontraktu, państwo zapłaciłoby firmom za tę ilość szczepionek 358 mln euro. _ _

bDYbuilP

_ Le Figaro _ podkreśla, że negocjacje były bardzo ciężkie i nie doprowadziły do pełnego sukcesu rządu. Laboratorium Novartis podpisało porozumienie z resortem zdrowia, ale dwie inne firmy - niezadowolone z kwoty odszkodowania - nie uczyniły tego. W praktyce jednak - twierdzi _ Le Figaro _ - brytyjska firma GSK zamierza zaakceptować rządowe warunki ugody.

ZOBACZ TAKŻE:

[

bDYbuilV

Londyn utopił miliardy w szczepionkach ]( http://news.money.pl/artykul/w;brytania;rzad;zmarnowal;miliardy;na;szczepionki,196,0,584644.html )

[

Portugalia rezygnuje ze szczepionek ]( http://news.money.pl/artykul/portugalia;rezygnuje;ze;szczepionek;na;ah1n1,59,0,584251.html )

bDYbuilW

[

Włochy: 20 mln szczepionek na śmietnik? ]( http://news.money.pl/artykul/wlochy;20;milionow;szczepionek;trafi;na;smietnik,3,0,577539.html )
Nie wiadomo jeszcze, jaka będzie decyzja trzeciego dostawcy szczepionek we Francji: Sanofi-Pasteur. W tym wypadku - pisze gazeta - nie można wykluczyć, że laboratorium poda zleceniodawców do sądu za złamanie wcześniejszej umowy.

Minister Bachelot tłumaczyła w styczniu, że rząd rezygnuje z dużej części szczepionek z powodu zasadniczych zmian związanych ze strategią zapobiegania epidemii nowej grypy.

bDYbuilX

Podkreślała, że w momencie zamówienia szczepionek przewidywano dwukrotne szczepienia, jednak w listopadzie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że wystarczy jeden zastrzyk.

Francuzi nie posłuchali zachęt rządu do masowego szczepienia się. Powstrzymały ich od tego możliwe skutki uboczne szczepionki oraz względnie niska liczba ofiar śmiertelnych grypy A/H1N1 we Francji.

bDYbuimq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)