Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Francja: Robotnicy od środy przetrzymują dyrektorów Akersu

0
Podziel się:

Francuscy robotnicy, domagający się większych odpraw, przetrzymują
od środy w zakładach we Fraisses w regionie Rodan-Alpy czterech menedżerów skandynawskiej grupy
metalurgicznej Akers.

Francuscy robotnicy, domagający się większych odpraw, przetrzymują od środy w zakładach we Fraisses w regionie Rodan-Alpy czterech menedżerów skandynawskiej grupy metalurgicznej Akers.

Francuski minister przemysłu Christian Estrosi skrytykował w czwartek działania robotników, przypominające zeszłoroczne przypadki "bossnappingu" - przetrzymywania szefów przez załogi protestujące przeciwko posunięciom firmy. Estrosi wezwał do szybkiego zakończenia sporu.

"Nie może być powrotu do dialogu, dopóki menedżerowie nie odzyskają pełnej wolności" - zaznaczył w oświadczeniu minister, określając przetrzymywanie przedstawicieli kadry zarządzającej jako nieodpowiedzialne.

W środę rozmowy na temat odpraw dla zwalnianych pracowników załamały się. Robotnicy uwięzili dyrektora francuskiej filii koncernu, dyrektora zakładów we Fraisses i dwóch dyrektorów ds. zasobów ludzkich - poinformowała rzeczniczka Akers Christine Baudelaire. Podała, że robotnicy czterem dyrektorom przynieśli jedzenie i wodę, ale parokrotnie budzili ich w nocy.

Podjęte w czwartek rano rozmowy znowu załamały się. Jak powiedział menedżer z Fraisses, Laurent Dousselin, kierownictwo koncernu w Szwecji nakazało im zerwanie negocjacji.

"Nie możemy kontynuować w tych warunkach, ponieważ jesteśmy przetrzymywani od niemal 24 godzin. Po drugie nie mamy takiego samego pola manewru, jaki byśmy mogli mieć, nawet jeśli to pole samo w sobie nie jest duże" - powiedział.

Według związków zawodowych porywanie i przetrzymywanie szefów jest protestem ostatniej szansy, jaki w przeszłości pomógł w uzyskaniu znaczących ustępstw ze strony międzynarodowych koncernów.

Akers w listopadzie informował o planach zamknięcia zakładów we Fraisses połączonego z likwidacją 117 miejsc pracy.

Robotnicy domagają się odpraw w wysokości 30 tys. euro. Firma proponowała im trzykrotnie mniejsze. Spór dotyczy również długości okresu wypowiedzenia.(PAP)

klm/ kar/

5516651, int.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)