Notowania

rosja
24.12.2010 21:12

Francja: Rosja kupi co najmniej 2 okręty klasy Mistral

# Szczegóły techniczne kontraktu. #

Podziel się
Dodaj komentarz

# Szczegóły techniczne kontraktu. #

24.12. Paryż (PAP/Reuters) - Rosja porozumiała się w piątek z Francją w sprawie zakupu co najmniej dwóch śmigłowców desantowych klasy Mistral od konsorcjum z wiodącym udziałem francuskim - poinformowały w piątek rządy francuski i rosyjski.

Będzie to pierwszy większy rosyjski importowy kontrakt zbrojeniowy od czasu upadku Związku Radzieckiego.

W ramach negocjowanej od dawna umowy okręty zostaną zbudowane wspólnie przez francuskie spółki stoczniowe DCNS i STX oraz rosyjską państwową Zjednoczoną Korporację Budownictwa Okrętowego (OSK).

Niektórzy sojusznicy Francji w NATO zgłaszali zastrzeżenia w tej sprawie, krytykując udostępnianie Moskwie nowoczesnych technologii zbrojeniowych, które mogłaby wykorzystać przeciwko swym postkomunistycznym sąsiadom. Obawy te wzrosły po akcji militarnej Rosji przeciwko Gruzji w 2008 roku.

Jedna czwarta udziałów DCNS należy do francuskiego wytwórcy wojskowego sprzętu elektronicznego Thales. Jak oficjalnie poinformowano, kontrakt zawiera również opcję na zbudowanie dwóch dodatkowych Mistrali w dalszej przyszłości.

Wartości zamówienia na razie nie podano, ale według Reutera dwa śmigłowce kosztować będą od 400 do 500 mln euro.

Mistral ma blisko 24 tys. ton wyporności. W rejsach transoceanicznych może transportować 40 czołgów, 450 żołnierzy i 16 ciężkich śmigłowców. (PAP)

dmi/ mok/

79660176 79660352

Tagi: rosja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz