Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Francja: Sondaż: Sarkozy nieskuteczny w walce z przestępczością

0
Podziel się:

Większość Francuzów - 69 proc. - uważa za nieskuteczną politykę walki z
przestępczością realizowaną za rządów Nicolasa Sarkozy'ego - wynika z sondażu ośrodka CSA, który
ukaże się w sobotę w tygodniku "Marianne".

Większość Francuzów - 69 proc. - uważa za nieskuteczną politykę walki z przestępczością realizowaną za rządów Nicolasa Sarkozy'ego - wynika z sondażu ośrodka CSA, który ukaże się w sobotę w tygodniku "Marianne".

Sondaż, dotyczący oceny polityki wewnętrznej w kwestii bezpieczeństwa i walki z przestępczością, obejmuje ostatnie osiem lat we Francji. W tym okresie Sarkozy był najpierw dwukrotnie ministrem spraw wewnętrznych (2002-2004 i ponownie 2005-2007), zanim objął w 2007 roku urząd prezydenta.

Według najnowszej ankiety CSA, 69 proc. Francuzów ocenia, że w ciągu ostatnich ośmiu lat polityka walki z przestępczością była "raczej nieskuteczna"; za "raczej skuteczną" uważa ją natomiast 27 proc. Nawet większość zwolenników centroprawicy (53 proc.), bliższych politycznie obecnemu prezydentowi, uznaje jego działania w tej dziedzinie za nieefektywne.

Około dwóch trzecich ankietowanych krytykuje obecną centroprawicę Sarkozy'ego za zmniejszenie liczebności policji w ramach ogólnego programu oszczędności budżetowych. Plan ten zakłada, że w sektorze publicznym tylko co druga osoba odchodząca na emeryturę jest zastępowana przez nowego pracownika.

Z badania wynika też, że Francuzi są mocno podzieleni w kwestii propozycji zaostrzenia walki z przestępcami, które prezydent ogłosił w lipcu tego roku. Zapowiedział wtedy m.in. możliwość odbierania obywatelstwa francuskiego przestępcom "obcego pochodzenia", którzy zagrożą życiu policjanta lub żandarma.

Według sondażu CSA, 51 proc. ankietowanych jest przeciwnych tej propozycji, a 46 proc. popiera ją.

Jak się zauważa, w tej ostatniej sprawie rezultaty nowego sondażu różnią się bardzo od wyników ankiety Ifop, którą opublikował na początku sierpnia dziennik "Le Figaro".

Według tamtego badania, aż 70 proc. Francuzów popiera pozbawienie obywatelstwa osób, które "nastają na życie policjanta lub żandarma". Przeciwnego zdania było 30 proc.

Reprezentanci ośrodków badania opinii publicznej tłumaczą tę różnicę w sondażach nieco innym sformułowaniem pytań w obu badaniach. W ankiecie CSA zasugerowano, że odbieranie nabytego obywatelstwa może być uważane za sprzeczne z zasadą równości wobec prawa, a we wcześniejszym sondażu Ifop nie było takiej sugestii.

Szymon Łucyk (PAP)

szl/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)