Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Francja: Strajk generalny przeciw reformie emerytur

0
Podziel się:

We Francji trwa we wtorek rozpoczęty dzień wcześniej ogólnokrajowy strajk
pracowników sektora publicznego przeciw reformie emerytur. Mocno zakłócony jest ruch kolejowy,
lotniczy i komunikacja miejska. Planowanych jest około 200 ulicznych manifestacji.

We Francji trwa we wtorek rozpoczęty dzień wcześniej ogólnokrajowy strajk pracowników sektora publicznego przeciw reformie emerytur. Mocno zakłócony jest ruch kolejowy, lotniczy i komunikacja miejska. Planowanych jest około 200 ulicznych manifestacji.

Osiem czołowych francuskich związków, w tym dwa największe, CGT i CFDT, wezwały do generalnego protestu przeciw rządowemu projektowi reformy emerytur. Zakłada on podniesienie obecnego minimalnego wieku przejścia na emeryturę z 60 do 62 lat.

Już od poniedziałku wieczór strajkują pracownicy kolei. Średnio kursuje 40 proc. superszybkich pociągów TGV odchodzących z Paryża i około 25 proc. innych pociągów na trasach dalekobieżnych.

Bardzo silnie zakłócony jest ruch kolei podmiejskiej w aglomeracji paryskiej. Lepiej działa stołeczno metro, gdzie średnio jeździ co drugi skład, a na niektórych liniach ruch jest normalny. Silne perturbacje w komunikacji miejskiej wywołał protest także m.in. w Lyonie, Nicei, Marsylii i Lille.

Francuska Naczelna Dyrekcja Lotnictwa Cywilnego (DGAC) odwołała we wtorek jedną czwartą lotów z paryskich lotnisk. Air France zapowiada tego samego dnia obsługę jedynie 10 proc. lotów na krótkich i średniodystansowych trasach z największego paryskiego lotniska Roissy-Charles de Gaulle.

We wtorek strajkują także pracownicy poczty, szpitali, sądownictwa, mediów publicznych. Z powodu protestów nauczycieli i wykładowców odwołano zajęcia na wszystkich szczeblach edukacji: od przedszkoli po uniwersytety. Już od poniedziałku strajkuje kadra gimnazjów i liceów. Według ministerstwa edukacji narodowej we wtorek do pracy nie przyszła około jedna trzecia nauczycieli podstawówek.

W całym kraju planowane jest około 200 ulicznych manifestacji i wieców. Związkowcy spodziewają się w sumie, że na ulice wyjdzie 2 mln osób.

Termin strajku nie jest przypadkowy - wyznaczono go na dzień, gdy w parlamencie minister pracy Eric Woerth ma przedstawić rządowy projekt reformy emerytalnej.

Francuski rząd zamierza podnieść do 2018 roku wiek emerytalny z obecnych 60 do 62 lat. Obecnie Francja należy do krajów Europy, w których najwcześniej można przejść na emeryturę. Obowiązujący obecnie wiek emerytalny został obniżony z 65 lat blisko 30 lat temu za rządów nieżyjącego już prezydenta-socjalisty Francois Mitterranda.

Szymon Łucyk (PAP)

szl/ keb/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)