Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
francja
09.03.2008 08:57

Francja: Trwa pierwsza tura wyborów samorządowych

O godzinie 8.00 rano rozpoczęły się wybory samorządowe we Francji, uważane za sprawdzian rządów francuskiego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego, pełniącego urząd od blisko roku.

Podziel się
Dodaj komentarz

O godzinie 8.00 rano rozpoczęły się wybory samorządowe we Francji, uważane za sprawdzian rządów francuskiego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego, pełniącego urząd od blisko roku.

Do głosowania jest uprawnionych około 44,5 mln Francuzów. Głosują oni w ponad 36 tysiącach gmin, gdzie do obsadzenia jest co najmniej pół miliona stanowisk, w tym fotele merów.

Choć dwie trzecie Francuzów deklaruje, że głosując, będzie miało na względzie interesy lokalne, kampania przedwyborcza w dużych gminach i miastach była okazją do zaciętej walki między partiami politycznymi, głównie między Partią Socjalistyczną (PS), a prezydencką centroprawicową Unią na rzecz Ruchu Ludowego (UMP).

Według AFP opublikowany w piątek wieczorem sondaż wskazuje, że politykę prezydenta Sarkozy'ego popiera obecnie tylko jeden na trzech Francuzów.

Zdaniem "Le Monde" co piąty wyborca zamierzał odpowiedzieć na apel socjalistów, by swoim głosem na lewicę "ukarać" politykę Sarkozy'ego. Prognozy przepowiadają zwycięstwo PS w większości dużych miast, w tym w Paryżu, Lyonie, Lille, Strasburgu i Rennes. Lewica spodziewa się też zwycięstwa w Marsylii i Tuluzie.

Z ramienia rządzącej UMP startuje m.in. syn prezydenta - 21-letni Jean. O stanowisko radnego ubiega się na paryskich przedmieściach Neuilly-sur-Seine, tych samych, gdzie karierę polityczną zaczynał jego ojciec.

Większość lokali wyborczych zostanie zamknięta o godzinie 18.00. W dużych miastach i regionie paryskim głosowanie potrwa do 19.00 i 20.00.

Druga tura wyborów odbędzie się 16 marca. (PAP)

Tagi: francja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz