Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Francja: Trzy warunki poparcia oferty Rosji ws. broni chemicznej w Syrii

0
Podziel się

Szef MSZ Francji Laurent Fabius powiedział w poniedziałek, że
propozycja Rosji ws. objęcia międzynarodową kontrolą broni chemicznej w Syrii jest możliwa do
zaakceptowania m.in. pod warunkiem przyjęcia przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji w tej sprawie.

bEpEUeQB

Szef MSZ Francji Laurent Fabius powiedział w poniedziałek, że propozycja Rosji ws. objęcia międzynarodową kontrolą broni chemicznej w Syrii jest możliwa do zaakceptowania m.in. pod warunkiem przyjęcia przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji w tej sprawie.

"Propozycja rosyjskiego ministra spraw zagranicznych (Siergieja Ławrowa) jest warta uważnego zbadania" - oświadczył Fabius w komunikacie, ale zastrzegł, że zgoda na nią wymaga "co najmniej trzech warunków".

Jak wyjaśnił, prezydent Syrii Baszar el-Asad musiałby szybko poddać swój arsenał chemiczny kontroli międzynarodowej oraz pozwolić na jego zniszczenie. Ponadto ta operacja musiałaby zostać poprzedzona rezolucją RB ONZ, która zakładałaby konsekwencje wobec Asada, gdyby jej się nie podporządkował.

bEpEUeQD

Chodzi o to - dodał Fabius - by zobowiązania Damaszku były "precyzyjne, szybkie i możliwe do zweryfikowania".

Jak poinformował w poniedziałek Ławrow, Rosja złożyła Syrii ofertę w sprawie kontroli nad bronią chemiczną. Krótko potem szef MSZ Syrii Walid el-Mualim powiedział, że jego kraj przyjmuje z zadowoleniem tę propozycję.

"Wzywamy władze Syrii, by nie tylko zgodziły się na ustanowienie międzynarodowej kontroli nad miejscami przechowywania broni chemicznej i by broń chemiczna została następnie zniszczona, ale także do tego, by przyłączyły się w pełni do Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej" - oświadczył Ławrow. Wyraził nadzieję, że odpowiedź Syrii na tę propozycję pozwoliłaby uniknąć zbrojnego ataku na Syrię, rozważanego przez Stany Zjednoczone.

Deklaracje szefów dyplomacji Rosji i Syrii nastąpiły kilka godzin po wypowiedzi sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego w sprawie Syrii. Kerry powiedział, że prezydent Asad może zapobiec interwencji zbrojnej USA, jeśli przekaże wspólnocie międzynarodowej całą swą broń chemiczną.

bEpEUeQJ

Zastrzegł przy tym, że syryjski prezydent nie jest gotów na takie rozwiązanie. Departament Stanu bezzwłocznie zaznaczył, że nie należy interpretować wypowiedzi Kerry'ego jako ultimatum lub oferty negocjacyjnej skierowanej do Asada.(PAP)

awl/ mc/

14544356 14544347 arch.

bEpEUeRe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)