Notowania

francuzi w mali
06.02.2013 08:30

Francja w Mali. Od marca wojsko zacznie się wycofywać

Począwszy od marca francuskie siły zaczną wycofywać się z Mali i skupią się na wypieraniu islamskich rebeliantów z północy - poinformował minister spraw zagranicznych Francji Laurent Fabius.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Marie-Lan Nguyen/CC/wikipedia)

Począwszy od marca francuskie siły zaczną wycofywać się z Mali i skupią się na wypieraniu islamskich rebeliantów z północy - poinformował minister spraw zagranicznych Francji Laurent Fabius w wywiadzie, który ukaże się we francuskim dzienniku _ Metro . _

_ - Będziemy kontynuowali nasze działania na północy Mali, gdzie pozostały kryjówki terrorystów _ - zapowiedział Fabius. Jak wskazał, _ jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to liczba francuskich żołnierzy w Mali powinna się zmniejszać począwszy od marca _.

_ - Francja nie ma zamiaru trwale pozostać w Mali. To Afrykańczycy i Malijczycy powinni być gwarantami bezpieczeństwa, integralności terytorialnej i suwerenności tego kraju _ - podkreślił francuski minister.

Od 11 stycznia w Mali trwa interwencja wojsk francuskich, które wspierają siły malijskie w walce z radykalnymi islamistami. Francuska interwencja rozpoczęła się, gdy islamiści zaczęli posuwać się na południe. Od tego czasu odbite zostały trzy główne miasta na północy kraju, kontrolowane od wiosny przez dżihadystów.

We wtorek wieczorem po raz pierwszy - jak zauważa agencja AFP - francuskie władze podały, że od początku interwencji w Mali zginęło kilkuset islamskich bojowników. W malijskiej operacji bierze udział 3,5 tys. żołnierzy francuskich wspieranych przez 1400 żołnierzy z państw Afryki Zachodniej oraz kontyngent z Czadu. Prezydent Francji Francois Hollande ogłosił w weekend, że choć operacja jego wojsk nie została jeszcze zakończona, wkrótce pałeczkę przejmą kraje afrykańskie.

Czytaj więcej w Money.pl
Wojska francuskie prą naprząd. Są już w... Francuzom udało się wyprzeć islamistów z Gao i Tmibuktu - poinformowała agencja AFP powołując się na lokalne źródła.
Żołnierze oskarżeni o przemoc wobec... Minister obrony Francji Jean-Yves Le Drian wczoraj wieczorem nie potwierdził ani nie zdementował tych doniesień, wezwał jedynie francuskie media do zachowania maksymalnej ostrożności w tej kwestii.
Interwencja w Mali będzie jeszcze większa? Minister obrony Francji Jean-Yves Le Drian zapowiedział dzisiaj, że liczebność francuskich sił interwencyjnych w Mali może przekroczyć zakładane początkowo 2500 żołnierzy.
Tagi: francuzi w mali, francja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz