Notowania

polska
04.05.2009 07:24

Francja: Wręczenie polskich odznaczeń z okazji rocznicy Konstytucji 3 Maja

Francuscy oficerowie zostali odznaczeni w poniedziałek wieczorem w ambasadzie RP w Paryżu Medalami Wojska Polskiego. W ceremonii z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja wziął udział francuski minister spraw zagranicznych Bernard Kouchner.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Francuscy oficerowie zostali odznaczeni w poniedziałek wieczorem w ambasadzie RP w Paryżu Medalami Wojska Polskiego. W ceremonii z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja wziął udział francuski minister spraw zagranicznych Bernard Kouchner. *

Uroczystość odbyła się wieczorem na dziedzińcu polskiej ambasady w stolicy Francji. Muzyczną oprawę ceremonii zapewniła francuska orkiestra Wojsk Lądowych, która odegrała polski i francuski hymn narodowy oraz słynną pieśń legionową "My, Pierwsza Brygada".

Medal Wojska Polskiego za zasługi we współpracy z wojskiem polskim otrzymało czterech przedstawicieli francuskiej generalicji: generałowie Bruno Dary, Jean Combette i Alain Costes oraz pułkownik Christian Barthelen.

Kilkunastu obywatelom francuskim wręczono też medale "Pro Memoria" - za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i czynach w walce o niepodległość Polski - oraz odznaczenia Stowarzyszenia Polskich Kombatantów we Francji. Ponadto decyzją prezydenta RP do wyższych stopni oficerskich zostali nominowani powstańcy warszawscy, rodzeństwo Halina i Janusz Kieszczyńscy.

W trakcie bankietu po uroczystości do zebranych w ambasadzie gości przemówił szef francuskiej dyplomacji Bernard Kouchner. "Przyszedłem tu jako przyjaciel i +sąsiad+" - powiedział, nawiązując także do tego, że siedziba MSZ mieści się w pobliżu polskiej ambasady. Zwrócił uwagę, że związki Polaków i Francuzów "są dużo mocniejsze niż się wydaje, gdyż łączy je cement wieków". Przypomniał też lata 80., gdy Francuzi organizowali pomoc i manifestacje poparcia dla "swoich przyjaciół" z "Solidarności". "Najpiękniejsza lekcja (z tych kontaktów polsko-francuskich - PAP) to lekcja +Solidarności+" - podkreślił.

Szymon Łucyk (PAP)

szl/ gsi/

Tagi: polska, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz