Notowania

francja
14.12.2009 16:53

Francja: Zmarła jedna z ostatnich ocalałych z warszawskiego getta

Jedna z ostatnich osób, które przeżyły powstanie w warszawskim getcie, Gustawa Mitelberg, nazywana "Gutką", zmarła w Paryżu w wieku 85 lat w nocy z piątku na sobotę - poinformowała w poniedziałek agencja AFP, powołując się na rodzinę zmarłej.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Jedna z ostatnich osób, które przeżyły powstanie w warszawskim getcie, Gustawa Mitelberg, nazywana "Gutką", zmarła w Paryżu w wieku 85 lat w nocy z piątku na sobotę - poinformowała w poniedziałek agencja AFP, powołując się na rodzinę zmarłej. *

Urodzona 19 maja 1924 roku w Warszawie, odmówiła ukrycia się w mieszkaniu, w którym mieszkała jej rodzina, kiedy 19 kwietnia 1943 roku oddziały SS wkroczyły do getta. Deportowana do Treblinki, wyskoczyła z pociągu i przeżyła dzięki pomocy, jaką otrzymała od wiejskiej rodziny.

Zatrzymana po powrocie do Warszawy z fałszywymi dokumentami, została zesłana na roboty do Niemiec. Po wyzwoleniu, które zastało ją w 1945 roku w Kempten w Bawarii, zamieszkała we Francji. Pracowała wraz z mężem, krawcem, w regionie paryskim.

Swoje przeżycia opowiedziała w wydanej we Francji w 1999 roku książce "Gutka, du ghetto de Varsovie a la liberte retrouvee" (Gutka. Od getta w Warszawie po odnalezioną wolność).

Była siostrą Louisa Mitelberga, posługującego się imieniem Tim, zmarłego w 2002 roku karykaturzysty tygodnika "L'Express" i rzeźbiarza, który we Francji zamieszkał w 1938 roku. Zmobilizowany w 1939 roku, na przełomie maja i czerwca 1940 roku trafił do niewoli. Uciekł z obozu jenieckiego w Niemczech i przedostał się do Rosji, skąd udało mu się wydostać w sierpniu 1942 roku do Londynu.(PAP)

klm/ kar/ jra/

5313323

Tagi: francja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz