Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Francuscy nauczyciele strajkują, co trzeci nie pracuje

0
Podziel się:

Powód to zapowiedziana likwidacja 16 tysięcy etatów.

Francuscy nauczyciele strajkują, co trzeci nie pracuje
(dra_schwartz/iStockphoto)

Zaledwie kilka dni po rozpoczęciu roku szkolnego, rozpoczął się we Francji strajk nauczycieli szkół średnich przeciw zmianom w oświacie. Ma być kontynuowany we wtorek, gdy w całym kraju dojdzie do protestów przeciw reformie systemu emerytalnego.

Według związków zawodowych, na znak protestu pracę przerwało w poniedziałek około 30 procent nauczycieli gimnazjów i liceów. Kilkakrotnie niższą liczbę strajkujących podało natomiast ministerstwo edukacji - jedynie niecałe 6 proc. Jutro do strajku ma dołączyć kadra pedagogiczna przedszkoli i szkół podstawowych.

Nauczycielski protest ma być, według związkowców, pierwszą odsłoną wrześniowej mobilizacji przeciwników rządowej polityki w sprawie emerytur. Ale personel gimnazjów i liceów ma także inne powody do niezadowolenia związane z masową redukcją etatów w sferze budżetowej oraz wchodzącą w tym roku reformą szkół średnich.

_ - Nauczyciele mają wrażenie, że szkoła została pozostawiona sama sobie _ - podkreśla cytowany przez dziennik _ Le Parisien _ Sebastien Sihr, lider związku zawodowego tej branży SNUipp.

*Jednym z głównych powodów *oburzenia związkowców jest zapowiedziana na ten rok likwidacja 16 tysięcy etatów w szkolnictwie w ramach budżetowych oszczędności. Jest to zgodne z rządowym programem redukcji miejsc pracy w całej budżetówce, który przewiduje, że tylko co drugi pracownik odchodzący na emeryturę ma swojego następcę.
Protesty personelu oświaty wywołuje też wprowadzony od tego roku system kształcenia nauczycieli. Pośpiech w realizacji tych zmian spowodował zniesienie obowiązkowych do tej pory stażów pedagogicznych dla nowych nauczycieli. Oznacza to, jak podkreślają media, że w tym roku pracę rozpocznie 15 tysięcy nowych nauczycieli bez żadnego doświadczenia w pracy z uczniami.

Przedstawiciele związków krytykują też resort edukacji za inny pomysł: możliwość zastępowania strajkujących nauczycieli przez personel o niższych kwalifikacjach, np. studentów.

Na wezwanie związków zawodowych we wtorek mają strajkować i manifestować na ulicach pracownicy całego sektora budżetowego. Jest to sprzeciw wobec planowanemu przez rząd podniesieniu minimalnego wieku przejścia na emeryturę z 60 do 62 lat.

Oprócz szkół wtorkowe strajki dotkną transport lotniczy, koleje, komunikację miejską, szpitale, pocztę i media publiczne.

Strajk kolejarzy zacznie się już w poniedziałek wieczorem i potrwa do środy rano. Związkowcy zapowiadają poważne zakłócenia w komunikacji, gdyż na niektórych trasach kursować ma tylko co piąty TGV, a niemal zupełnie sparaliżowany ma być ruch metra i kolejek podmiejskich w regionie paryskim.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/57/t104249.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/coraz;mniej;zwiazkowcow;maja;kiepski;pr,112,0,664432.html) Coraz mniej związkowców. Mają kiepski PR? W Polsce mamy 2,5 mln związkowców zrzeszonych w 6416 organizacjach. Ale potęgą nie jesteśmy. Do związków należy u nas 16 proc. zatrudnionych. Cztery razy mniej niż w Danii i Szwecji. Dwa razy mniej niż w Irlandii i Rumunii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t99442.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/francuzi;wyszli;na;ulice;przeciwko;reformie;emerytalnej,39,0,636711.html) Francuzi wyszli na ulice przeciwko reformie emerytalnej Główną przyczyną są plany rządu podwyższenia wieku emerytalnego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/255/t97535.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/francuzi;protestuja;przeciw;podniesieniu;wieku;emerytalnego,250,0,625658.html) Francuzi protestują przeciw podniesieniu wieku emerytalnego Akcja spowodowała zakłócenia w ruchu kolejowym i lotniczym.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)