Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Francuscy socjaliści decydują, kto zmierzy się z Sarkozym

0
Podziel się:

Zakończyło się głosowanie w pierwszej turze powszechnych prawyborów Partii Socjalistycznej, które mają wyłonić jej kandydata na prezydenta. Faworytem jest Francois Hollande, a jego główną rywalką szefowa socjalistów - Martine Aubry.

Francuscy socjaliści decydują, kto zmierzy się z Sarkozym
(kprm.gov.pl)

Zakończyło się głosowanie w pierwszej turze powszechnych prawyborów Partii Socjalistycznej, które mają wyłonić jej kandydata na prezydenta. Faworytem jest Francois Hollande, a jego główną rywalką szefowa socjalistów - Martine Aubry.

Do maja tego roku za głównego kandydata do rywalizacji z Sarkozym, z ramienia socjalistów, uznawany był Dominique Strauss-Kahn. Jednak po oskarżeniu o gwałt przez pokojówkę z nowojorskiego hotelu, były już szef, Międzynarodowego Funduszu Walutowego niechętnie widziany jest we francuskiej polityce.

Prawybory zdecydują o tym, kto będzie reprezentował główną siłę opozycyjną we Francji w wiosennych wyborach prezydenckich. Według badań sondażowych, to właśnie przedstawiciel socjalistów ma największe szanse na sukcesję po obecnym, centroprawicowym szefie państwa, Nicolasie Sarkozym. Jeśli żaden z kandydatów w prawyborach nie uzyska w dzisiejszej pierwszej turze wymaganej bezwzględnej większości głosów, 16. października odbędzie się druga decydująca tura. Przejdą do niej dwie osoby z najlepszymi wynikami w pierwszej turze.

W prawyborach startuje sześcioro pretendentów do fotela prezydenckiego. Według sondaży, w walce o zwycięstwo liczyć się będzie tylko dwoje z nich: były przywódca partii, w latach 1997-2008, Francois Hollande oraz obecna szefowa PS Martine Aubry. Daleko z tyłu za tymi faworytami plasują się kolejno pozostali kandydaci: Segolene Royal i Arnaud Montebourg, a outsiderami wyścigu są Manuel Valls i Jean-Michel Baylet. Obserwatorzy zauważają, że dwoje głównych konkurentów ma podobne programy, ale różni się pod względem osobowości i stylu dyskursu politycznego.

Czytaj w Money.pl:

W swojej kampanii Hollande zapowiadał wiele razy, że będzie _ normalnym _ prezydentem, atakując w ten sposób sprawowania władzy przez Nicolasa Sarkozy'ego. Socjalista zarzuca obecnemu szefowi państwa _ nadmierną koncentrację władzy w Pałacu Elizejskim _, _ brak szacunku dla innych władz _, _ wywieranie presji na wymiar sprawiedliwości _. Zdaniem Hollande'a, Francuzi oczekują _ normalnego _ prezydenta, czyli takiego, który będzie się zachowywał się w sposób bardziej spokojny i wyważony niż znany z hiperaktywności i porywczości _ Sarko _.

Hollande zapowiedział, że jednym z pierwszych jego kroków jako prezydenta będzie _ wielka reforma podatkowa _. W swoim programie Hollande postawił zdecydowanie na zmniejszenie bezrobocia i obiecał finansowe wsparcie z budżetu państwa dla przedsiębiorstw zatrudniających ludzi młodych. Obiecał, że utworzy 60 tys. nowych miejsc pracy dla nauczycieli, jeśli tylko zostanie wybrany na prezydenta.

Główna rywalka Hollande'a Aubry, córka byłego wieloletniego szefa Komisji Europejskiej, Jacques'a Delorsa, prezentuje się jako nadzieja na wielkie zmiany w życiu politycznym. _ Kobieta w Pałacu Elizejskim i to kobieta lewicy - wraz ze mną dojdzie jednocześnie do dwóch zmian _ - mówiła Aubry w jednym z wywiadów, wyróżniając się w ten sposób zarówno w stosunku do Hollande'a, jak i Sarkozy'ego. Pytana, jaką pierwszą decyzję podejmie po ewentualnym wyborze na prezydenta Francji, Aubry zaznaczyła, że zaczęłaby od _ obniżenia płacy głowy państwa i ministrów o 30 proc. _ oraz że wsparłaby ustawę narzucającą całkowitą równość kobiet i mężczyzn w miejscu pracy.

Szefowa partii złożyła też inną spektakularną obietnicę: zwiększenia o 300 tys. miejsc pracy dla młodzieży, w tym o 100 tys. pracy już w pierwszym roku jej prezydentury.

Przedwyborcze sondaże nie dają dużych szans 58-letniej Segolene Royal, byłej rywalce obecnego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego w poprzednich wyborach. Przed prawyborami przypomina się, że jej rywalizacja z Hollande'em ma także aspekt osobisty, gdyż przez wiele lat była ona jego partnerką życiową i mają wspólnie 4 dorosłych dzieci.

Nowością w prawyborach jest to, że po raz pierwszy mogą w nich wziąć udział nie tylko członkowie PS, ale wszystkie osoby, które zadeklarują sympatie lewicowe. Aby oddać głos, wystarczy podpisać deklarację utożsamienia się z wartościami lewicowymi oraz uiścić symboliczną opłatę 1 euro. W całym kraju będzie otwartych około 9,5 tys. lokali wyborczych. Głosowanie we Francji metropolitarnej zakończył się w godz. 19.

O francuskiej polityce czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/205/t139469.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kto;skorzysta;na;skandalu;z;szefem;mfw,180,0,830132.html) Kto skorzysta na skandalu z szefem MFW? Francuskie media piszą o _ politycznym tsunami _. Popularny DSK był faworytem w walce o prezydenturę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/52/t85044.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sarkozy;ma;najnizsze;poparcie;w;historii,87,0,824919.html) Sarkozy ma najniższe poparcie w historii Popularność prezydenta Francji na rok przed wyborami jest tak znikoma, że wypada on w sondażach gorzej, niż którykolwiek z prezydentów Republiki na tym samym etapie pierwszej kadencji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/t134522.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/le;pen;pokonala;sarkozyego;w;sondazach,24,0,789272.html) Le Pen pokonała Sarkozyego. W sondażach Szefowa Frontu Narodowego cieszy się największym poparciem spośród kandydatów na prezydenta.
wybory
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)