Notowania

francja
13.01.2010 16:39

Francuska poczta będzie spółką akcyjną

Reformę krytykuje opozycja i związkowcy. Zmiany wchodzą w życie 1 marca.

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały prasowe, La Poste)

Krytykowana zdecydowanie przez opozycję i związkowców reforma państwowej Poczty, przekształcająca ją w spółkę akcyjną, wejdzie w życie 1 marca - podają francuskie media. Ustawę w tej sprawie przyjął francuski parlament.

Parlamentarzyści zatwierdzili ostatecznie we wtorek wieczorem wielokrotnie odraczaną reformę, której sprzeciwiały się od wielu miesięcy związki zawodowe i lewicowa opozycja, a także merowie i mieszkańcy licznych miast.

Rządząca centroprawica prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego tłumaczy, że reforma ta jest konieczna ze względu na przygotowanie francuskiej Poczty do pełnej liberalizacji usług pocztowych w Unii Europejskich od 1 stycznia 2011 roku.

Nowa ustawa o zmianie statusu Poczty zakłada, że od 1 marca 2010 roku będzie ona przekształcona w spółkę akcyjną o kapitale państwowym. Jednocześnie kapitał nowej spółki ma wzrosnąć o 2,7 miliarda euro w celu jej modernizacji.
Francuski rząd nie ukrywa, że niedługo po wejściu w życie reformy zamierza odstąpić część akcji spółki La Poste - do 30 proc. jej kapitału - prywatnym przedsiębiorstwom.

Protestujący przeciw reformie obawiają się, że przyjęte właśnie zmiany grożą w dalszej kolejności całkowitą prywatyzacją poczty, zamknięciem mniejszych oddziałów na prowincji i utratą pracy przez tysiące osób.

Według danych związkowców, już w ubiegłym roku zlikwidowano blisko 11,5 tysięcy pocztowych etatów na około 300 tysięcy zatrudnionych w tej instytucji osób.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: francja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz