Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Frasyniuk wystąpił z Partii Demokratycznej; popiera Olechowskiego

0
Podziel się

#
dochodzi komentarz przewodniczącej Partii Demokratycznej
#

bEiZEKbV

# dochodzi komentarz przewodniczącej Partii Demokratycznej #

28.12. Warszawa (PAP) - Władysław Frasyniuk wystąpił z Partii Demokratycznej. Zapowiedział w poniedziałkowej rozmowie z PAP, że zaangażuje się w kampanię wyborczą Andrzeja Olechowskiego. Przewodnicząca PD Brygida Kuźniak ocenia, że Frasyniuka w partii nie ma już od lat.

Frasyniuk złożył rezygnację z członkostwa w Partii Demokratycznej jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. "Partia gwałtownie, przypuszczam koniunkturalnie, skręca w lewo, to się kłóci z moim światopoglądem" - w ten sposób w poniedziałek Frasyniuk tłumaczył swoją decyzję.

bEiZEKbX

Na ten krok, jak powiedział, miał wpływ także spór o kandydata na prezydenta i - według Frasyniuka - niedemokratyczny sposób jego wyłonienia. Jego zdaniem, dokonując tego wyboru nie dochowano wymogów statutu Partii Demokratycznej. "Rada Krajowa, która podejmuje tę decyzję, w ogóle w tej sprawie nie była konsultowana" - powiedział.

Wspólnym kandydatem na prezydenta Partii Demokratycznej i Socjaldemokracji Polskiej w przyszłorocznych wyborach ma być Tomasz Nałęcz.

Frasyniuk zapowiedział, że aktywnie zaangażuje się w kampanię wyborczą Andrzeja Olechowskiego, który - jak ocenił - wyznaje podobne wartości jak on sam, to znaczy ma liberalno-demokratyczny system wartości.

Olechowski ogłosił swój zamiar kandydowania na prezydenta w ubiegłym tygodniu. Jak podkreślał, będzie kandydatem niezależnym.

bEiZEKcd

Według Frasyniuka, Olechowski ma szanse w wyborach, jeśli będzie kandydatem obywatelskim. Jego zdaniem, Polsce potrzebna jest poważna debata rządzących ze społeczeństwem, odwołanie się do "dobrej tradycji pierwszych rządów, które komunikowały się ze społeczeństwem".

Przewodnicząca Partii Demokratycznej Brygida Kuźniak w przysłanym w poniedziałek PAP oświadczeniu, oceniła, że Frasyniuka w partii "nie ma właściwie od kilku już lat". "Nie zdecydował się związać z nią/z nami czytelnie swego losu poprzez podjęcie wyzwania kandydowania w wyborach prezydenckich 2005. Nie zdecydował się aktywnie uczestniczyć we współtworzeniu przez nas LiD-u w roku 2006, nie zdecydował się kandydować ani do Sejmu w roku 2007, ani do Parlamentu Europejskiego w 2009" - wyliczała.

Według Kuźniak, Nałęcz jest lepszym kandydatem na prezydenta niż Olechowski. "Wydaje się być zarówno bardziej związany z losami politycznymi Demokratów.pl ostatnich lat i z naszym programem oraz ma ten wielki walor, że uparcie dąży do wyłonienia jednego kandydata +na lewo od PO+" - czytamy w oświadczeniu.

Szefowa PD zaznaczyła, że poparcie Frasyniuka dla Olechowskiego nie było zaskoczeniem dla jej środowiska, bo "upublicznił swe stanowisko już dawno, znacznie wcześniej przed wypracowaniem oferty przez kierownictwo PD i przed zainicjowaniem wewnętrznej, a następnie publicznej debaty w sprawie wyborów prezydenckich".

bEiZEKce

"Dla ścisłości dodam, że kiedy Frasyniuk kilka miesięcy temu poparł w mediach Olechowskiego, nie pytał co o tym myśli partia, której wciąż był członkiem" - podkreśliła.

Frasyniuk, znany opozycjonista, na początku lat 90. był członkiem, a przez dwa lata wiceprzewodniczącym Unii Demokratycznej. W 1994 r. wstąpił do Unii Wolności (która powstała z połączenia Unii Demokratycznej i Kongresu Liberalno-Demokratycznego). W latach 2001-05 był jej szefem. W 2005 roku współtworzył Partię Demokratyczną, na której czele stał do marca 2006 roku.(PAP)

hgt/ joko/ rda/ ura/ gma/ mp/

bEiZEKcy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)