Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Freedom Awards na Wrocław Global Forum

0
Podziel się:

Władysław Bartoszewski, wiceprzewodnicząca włoskiego Senatu Emma Bonino,
prezydent Tunezji Moncef Marzouki oraz Narodowa Fundacja na Rzecz Demokracji zostali w piątek
uhonorowani doroczną nagrodą pokojową "Freedom Awards" podczas Wrocław Global Forum.

Władysław Bartoszewski, wiceprzewodnicząca włoskiego Senatu Emma Bonino, prezydent Tunezji Moncef Marzouki oraz Narodowa Fundacja na Rzecz Demokracji zostali w piątek uhonorowani doroczną nagrodą pokojową "Freedom Awards" podczas Wrocław Global Forum.

Jak powiedział podczas gali wręczenia nagród Frederick Kempe, prezes Rady Atlantyckie (organizacji przyznającej "Freedom Awards"), Władysław Bartoszewski został wyróżniony za "osiągnięcia całego życia i działalność na rzecz wolności".

Odbierając nagrodę Bartoszewski podkreślił, że nie ma wolności bez odpowiedzialności. "Nie ma odpowiedzialności bez szacunku dla godności każdego człowieka, bez względu na przynależność religijną, wyznaniową, rasową. Nie ma ohydniejszych zjawisk niż ryczałtowe kwalifikowanie ludzi. Ludzie z jakiegokolwiek kontynentu i kraju, ludzie każdej płci i każdego wieku są sobie równi. Jeśli tego nie pojmiemy to się cofniemy(...) Podnoszę głos przeciwko ksenofobii, przeciwko nienawiści, przeciwko antysemityzmowi" - powiedział.

Nagroda dla prezydenta Tunezji Moncefa Marzouki została jednocześnie przyznana narodowi tunezyjskiemu. W imieniu prezydenta Marzouki nagrodę odebrał sekretarz w ministerstwie spraw zagranicznych tego kraju Hedi Ben Abbes. Wyróżnienie zostało przyznane za walkę w obronie demokracji podczas Arabskiej Wiosny.

Wiceprzewodnicząca włoskiego Senatu Emma Bonino została wyróżniona za działalność na rzecz praw człowieka, w szczególności w krajach arabskich. Z kolei Narodowa Fundacja na Rzecz Demokracji za wspieranie inicjatyw demokratycznych na całym świecie.

Nagrody nie odebrał - mimo wcześniejszych zapowiedzi - b. prezydent ZSRR i ostatni przewodniczący Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego Michaił Gorbaczow, który nie mógł przyjechać do Wrocławia. Organizatorzy zdecydowali przyznać nagrodę Gorbaczowowi w przyszłym roku.

Podczas wręczania nagrody uczestnicy gali złożyli hołd białoruskiemu opozycjoniście Alesiowi Bialackiemu. "Wiele osób na Białorusi solidaryzuje się z Alesiem. Nie możemy jednak zapominać jak ważna w walce o jego wolność jest solidarność międzynarodowa. Mam nadzieję, że wszystkie demokratyczne państwa, które cenią wolność i prawa człowieka pomogą nam w każdy możliwy sposób uwolnić Alesia i innych więźniów politycznych na Białorusi" - powiedziała żona opozycjonisty Natalia Pinczuk.

Bialacki, szef Centrum Praw Człowieka "Wiasna", został skazany w listopadzie 2011 r. przez białoruski sąd na 4,5 roku kolonii karnej o zaostrzonym rygorze oraz na konfiskatę mienia. Sąd uznał, że nie zapłacił podatków od kwot przechowywanych na kontach bankowych w Polsce i na Litwie. Sam Bialacki nie przyznał się w sądzie do winy, argumentując, że pieniądze nie były jego dochodem, a przekazywane były przez zagraniczne fundacje na działalność w sferze obrony praw człowieka.

Bialacki został uhonorowany nagrodą "Freedom Awards" podczas zeszłorocznego Wrocław Global Forum. Opozycjonista jest tegorocznym kandydatem do Pokojowej Nagrody Nobla.

Nagrody "Freedom Awards" przyznaje Rada Atlantycka. To wyróżnienie, którym honorowani są ludzie i organizacje walczące o pokój i wolność w swoim kraju albo na świecie. Po raz pierwszy "Freedom Awards" zostały przyznane w Berlinie z okazji 20-lecia upadku Muru Berlińskiego. Wśród nagrodzonych był Lech Wałęsa. Laureatami poprzednich edycji byli m.in. Hillary Clinton, Lech Wałęsa, Vaclav Havel, Javier Solana, Aleksander Kwaśniewski, Jerzy Buzek oraz "Las Damas de Blanco" ("Kobiety w Bieli" - kobiety z kubańskiego ruchu społecznego domagające się zwolnienia dysydentów).(PAP)

pdo/ mp/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)