Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fronczak: trzeba dążyć do zmniejszania różnic zdrowotnych w UE

0
Podziel się:

Niwelowanie różnic w stanie zdrowia społeczeństw, profilaktyka i wczesne
wykrywanie chorób, bezpieczeństwo sanitarne oraz zagrożenia związane z dopalaczami, to kilka
tematów z zakresu zdrowia, jakie chce poruszyć polska prezydencja.

Niwelowanie różnic w stanie zdrowia społeczeństw, profilaktyka i wczesne wykrywanie chorób, bezpieczeństwo sanitarne oraz zagrożenia związane z dopalaczami, to kilka tematów z zakresu zdrowia, jakie chce poruszyć polska prezydencja.

W rozmowie z PAP wiceminister zdrowia Adam Fronczak wśród priorytetów polskiej prezydencji wymienił zmniejszanie różnic w kondycji zdrowotnej społeczeństw Europy oraz zapobieganie chorobom mózgu i chorobom neurodegeneracyjnym, w tym chorobie Alzheimera. Dodał, że Polska będzie także zwracała uwagę na sprawy związane z zapobieganiem i leczeniem zaburzeń komunikacyjnych u dzieci.

Prezydencja ma podkreślać fakt wpływu dobrej kondycji zdrowotnej i prawidłowego rozwoju człowieka od najmłodszych lat na jego sytuację społeczną i ekonomiczną w późniejszym okresie życia. Szczególna uwaga i nacisk mają być skoncentrowane na zapobieganiu i kontroli chorób układu oddechowego i zaburzeń komunikacyjnych u dzieci - wzroku i słuchu.

"Polska prezydencja poruszy tematykę związaną z profilaktyką chorób - nasze determinanty stanowią odpowiednie odżywianie i aktywność fizyczna. Kluczową sprawą będzie także kwestia e-zdrowia, czyli przepływu informacji. Wiele osób przemieszcza się po krajach UE, stają się także pacjentami, dlatego konieczny jest szybki dostęp do informacji, m.in. do dokumentacji medycznej" - podkreślił w rozmowie z PAP wiceminister zdrowia.

"Położymy nacisk na problematykę związaną z chorobami wieku starczego. Zależy nam, by starsze osoby mogły jak najdłużej aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym. Polska będzie również poruszała problematykę związaną z bezpieczeństwem sanitarnym m.in. w kwestii zakażeń bakterią E.coli. Hiszpania poprosiła nas o to, byśmy zajęli się tym problemem na początku naszej prezydencji. Chcemy także przedstawić zagadnienia związane z zagrożeniami zdrowotnymi, które stwarzają dopalacze" - dodał Fronczak.

Przewodniczący podzespołu ds. priorytetów w obszarze zdrowia polskiej prezydencji w Radzie UE, prof. Bolesław Samoliński powiedział PAP, że Polsce zależy, by doprowadzić do stworzenia systemu współpracy międzynarodowej. System taki miałby umożliwić wymianę doświadczeń oraz wspólne określanie zagrożeń dla bezpieczeństwa zdrowotnego.

"Będziemy podkreślali, iż znaczna część problemów zdrowotnych rozpoczyna się w dzieciństwie, dlatego konieczna jest profilaktyka i wczesne wykrywanie chorób. Ma to prowadzić do wydłużenia życia, ale także do poprawy jego jakości, kondycji. Tu szczególną rolę odgrywa e-zdrowie, zwłaszcza system nadzoru nad zdrowiem publicznym" - podkreślił prof. Samoliński.

Realizacji polskich priorytetów będzie służyła organizacja trzech konferencji eksperckich i jednej konferencji ministerialnej. W sumie w kalendarzu prezydencji Ministerstwa Zdrowia zaplanowano 32 wydarzenia, z czego najbliższe to nieformalne spotkanie ministrów zdrowia UE, które odbędzie się w Sopocie 5-6 lipca i będzie pierwszą z nieformalnych rad, jakie w kraju organizuje polska prezydencja. Kilkanaście spotkań odbędzie się na szczeblu eksperckim i roboczym - w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Łodzi i Poznaniu.

Paweł Rozwód (PAP)

pro/ malk/ kot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)